czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Do piątego miejsca w Mistrzostwach Europy w St. Moritz zabrakło... 24 tysięcznych sekundy

23 stycznia 2022, godz. 19:44

A A A

Polska sztafeta w składzie Klaudia Domaradzka, Mateusz Sochowicz, Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski zdobyła cenne szóste miejsce podczas Mistrzostw Europy rozegranych w St. Moritz w Szwajcarii.

Do piątego miejsca zabrakło tylko 24 tysięcznych sekundy. Dobry ślizg wykonał Mateusz Sochowicz, trochę wolniejszy Klaudia Domaradzka a Wojtek Chmielewski i Kuba Kowalewski ponownie skutecznie  walczyli  zyskując na swej zmianie dużo tysięcznych sekundy. Szóste miejsce w Mistrzostwach Europy jest dobrą lokatą, by myśleć pozytywnie w kontekście najważniejszej  sportowej imprezy czterolecia –  Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. W zawodach finałowych ME dwójka Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski zajęła 15 miejsce. W jedynkach Mateusz Sochowicz  został sklasyfikowany na   22 lokacie. Nabiera pewności siebie z każdym ślizgiem. Wierzy w sens walki. Przed występem w Pekinie jest potrzeba ułatwienia mu dodatkowych ślizgów  na torze w Yanqing. Klaudia Domaradzka w St. Moritz nie osiągnęła jeszcze optymalnych swych możliwości zajmując 24 miejsce. Sezon dziewięciu Pucharów Świata dobiegł końca. Wyniki dziewiątego  PŚ w St. Moritz zamieszczamy  poniżej. Trzeba podsumować  sumaryczne wyniki  punktowe zmagań Polaków  podczas  wszystkich  dziewięciu zawodów  Pucharu Świata 2021/22. W klasyfikacji końcowej FIL zawodów PŚ,  sztafeta zajęła ósme miejsce. Została wyprzedzona jedynie przez renomowane od lat sztafety z Niemiec, Łotwy, Austrii, Rosji, Włoch, USA i Kanady.  Wojtek Chmielewski i Kuba Kowalewski  zajęli 14  miejsce – w sprintach 15. Tu trzeba się zatrzymać. Są zdecydowanie najlepsi z dwójek spośród krajów nie posiadających torów lodowych sztucznie mrożonych takich jak Słowacja, Ukraina, Rumunia, Czechy. Praktycznie zawsze w rywalizacji sztafetowej  nadrabiają więc cenne tysięczne sekundy do bezpośrednich rywali. W Pekinie sztuką byłoby więc wygrać ze wszystkimi wymienionymi sztafetami i … mieć na uwadze nieobliczalność sportu saneczkowego przy uderzaniu przez renomowanych teoretycznie silniejszych rywali w tablice zmian ... Historia wiele razy pokazywała, że ta konkurencja często przynosi wyniki, których nikt nie przewiduje. Klaudia Domaradzka  w klasyfikacji końcowej PŚ zajęła 37   lokatę, a  Natalia  Jamróz 44 miejsce. Kacper Tarnawski został sklasyfikowany na 36 miejscu.  Mateusz Sochowicz za swój występ w St. Moritz otrzymał 14  punktów.  Jeden punkt  ma też w klasyfikacji końcowej obiecujący junior  Arkadiusz Trojga. We wtorek  25 stycznia br. nastąpi uroczyste  ślubowanie olimpijskie a 26 stycznia br.  wylot polskiej reprezentacji olimpijskiej samolotem czarterowym do Pekinu.

Wyniki Mistrzostw Europy  w St. Moritz     22-23 stycznia 2022