budzik pzssan

Puchar Świata na chińskim torze w Yanquing

22 listopada 2021, godz. 08:04

A A A

Sezon olimpijski 2021-22 został rozpoczęty. Na olimpijskim torze  nieopodal Pekinu w Yanquing rozegrane zostały zawody pierwszego w tym sezonie Pucharu Świata.

Polscy reprezentanci Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski, Kacepr Tarnawski, Klaudia Domaradzka i Natalia Jamróz  przez ponad dwa tygodnie zapoznawali  się z chińskim torem na którym w dniach 5 – 10 lutego 2022 odbędą się zawody olimpijskie. Wśród Polaków zabrakło Mateusza Sochowicza, który po ciężkim wypadku w „smokowym” torze w Yanqing powrócił do kraju  i przechodzi intensywną rehabilitację w Klinice Medycyny Ruchu Rehasport w Poznaniu.

W Pucharze Narodów Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski stanęli na podium. Zajęli trzecie miejsce. Z dalekich Chin, z podium pozdrawiali Mateusza :Mati, stay strong. „Bądź silny”. W rywalizacji dwójek podczas PŚ nie było już tak optymistycznie. Zajęli  szesnaste miejsce. Do finałowej rywalizacji Pucharu Świata jedynek nikt się nie zakwalifikował. Brak Mateusza był bardzo odczuwalny. W Pucharze Narodów dobrze wystartowała  Klaudia Domaradzka z szansami na awans. Miała na początku czternasty i trzynasty czas, by zakończyć z błędem przed metą przejazd dopiero na 38 pozycji. Natalia Jamróz zajęła 24 lokatę. Kacper Tarnawski uplasował się na 28 miejscu.

W sztafecie Natalia  Jamróz bezpiecznie zaczęła swój ślizg. Nieuwaga w dolnej części toru skutkowała tym, że nie ukończyła jednak swego przejazdu, tym samym sztafeta nie ukończyła rywalizacji. Olimpijski tor w Yanquing okazał się niezbyt przyjaznym nie tylko dla naszych reprezentantów.   Nasi potencjalnie najgroźniejsi rywale  rywale do zajęcia punktowanego miejsca podczas przyszłorocznych Zimowych Igrzysk Olimpijskich Ukraina  też nie ukończyła  rywalizacji a Słowacy stracili ponad 25 sekund do zwycięskiej Austrii. To przepaść. Simonakova fatalnie wystartowała obijając  bandy.  Rumunia z kolei też nie ukończyła sztafety. A to przecież potencjalny nasz rywal podczas igrzysk. Sensacją była jednak klęska Rosji. Iwanowa nie dojechała na strefę zmian. Rosja była czwartym zespołem, który na chińskim torze w Yanquing  nie ukończył rywalizacji. Ogromną niespodzianką była dopiero siódma lokata Niemców. Dwójka Eggert, Benecken tuż przed metą popełnili bardzo duży błąd. Stracili ponad 4 sekundy i ledwo uderzyli w tablicę na mecie. Niespodzianką nie było ukończenie konkurencji przez sztafetę Chin. Na torze w Yanquing nawet najlepsi popełniali podczas zawodów duże błędy. Czy będzie też tak podczas igrzysk olimpijskich ?

Polska reprezentacja narodowa wystąpiła  w  nowych strojach startowych i ocieplaczach. Ładnie się prezentowali w narodowych biało-czerwonych barwach.

Trener Marek Skowroński i fizjoterapeuta Patryk Przerywacz mieli bardzo dużo pracy. Z pewnością uważnie analizowali zawiłości nowego, olimpijskiego toru w Yanqing i jego złożoność logistyczną. Rozpoczęte kwalifikacje olimpijskie stwarzają otwarte perspektywy jeszcze dla każdego . Do zakończenia rankingu kwalifikacyjnego w dniu  10 stycznia  2022  pozostało  jeszcze  6 zawodów Pucharu Świata.