Polskiego Związku Sportów Saneczkowych


ABC saneczkarstwa dla dzieci z Gołdapi

Polski Związek Sportów Saneczkowych czyni starania, by reaktywować saneczkarstwo w okręgu Warmińsko-Mazurskim.
Z inicjatywy Krzysztofa Orszulika – członka Zarządu PZSSan odbyły się pokazowe zajęcia i nauka podstaw jazdy na sankorolkach pod nazwą „ABC saneczkarstwa dla dzieci z Gołdapi”. Z uczestnikami wydarzenia spotkali się członek Zarządu, skarbnik PZSSan Zofia Pocztarek, sekretarz generalny PZSSan Janusz Tatera i główny specjalista w biurze PZSSan Zbigniew Kumidor. Dzieci z Gołdapi zostały zaproszone na tor „Piękna Góra” przez Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji Mariusza Kowalczuka. Był on koordynatorem przedsięwzięcia mając bezpośrednie kontakty z rodzicami dzieci z Gołdapi. Betonowy tor do saneczkarstwa naturalnego posiada homologację FIL. Wymaga remontu i stosunkowo niewielkich nakładów, by nadal pozostał wartościowym obiektem do uprawiania saneczkarstwa na torze naturalnym w północnym regionie Polski o pięknych walorach polodowcowego ukształtowania terenu. PZSSan oraz dzieci z regionu warmińsko - mazurskiego chcące uprawiać saneczkarstwo mogą też liczyć na życzliwość Państwa Rudziewiczów, właścicieli terenu „Pięknej Góry”. Dzieci z Gołdapi wykazały dużo zainteresowania zajęciami, jakie zostały zaproponowane im zarówno przez Krzysztofa Orszulika wraz z córką, byłą reprezentantką Polski Zuzanną jak i przez trenerów i instruktorów z klubu UKS Nowiny Wielkie Jacka Zagozdy, Romana Miciaka, Jacka Piwkowskiego , Daniela Domowicza i Nikoli Grudzień, którzy w tym terminie przyjechali do Gołdapi z młodzieżą na obóz szkoleniowy. Zawodnicy zUKS Nowiny Wielkie wzięli udział w akcji „ABC saneczkarstwa” razem z dziećmi z Gołdapi. Jako bardziej zaawansowani technicznie byli dobrymi prezenterami zjazdów na sankorolkach dla miejscowych uczestników pokazów na torze na Pięknej Górze. Wszyscy uczestnicy zostali udekorowani okolicznościowymi medalami z logo PZSSan wykonanymi przez młodzież z Pszczyny. Dzieci z Gołdapi pytały po dekoracji czy podobna radość spotka ich jeszcze raz. Liczymy, że akcja będzie kontynuowana. Reaktywacja saneczkarstwa w Gołdapi oraz w regionie Warmińsko-Mazurskim staje się potrzebną i realną rzeczywistością. W rejonie Gołdapi w nieodległej przeszłości bardzo prężnie działały trzy kluby saneczkowe. Posiadały wystarczającą ilość sprzętu sportowego, którego nie można odnaleźć w Gołdapi, po ustaniu działalności poprzednich klubów. Czekamy na konkrety i rozwiązania systemowe. Liczymy na dalszą pomoc ze strony włodarzy miasta Gołdap i Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu.
Zdjęcia: Martyna Skrzypczyk
Zbigniew Kumidor
Wiadomości
|
05 czerwca 2026, godz. 19:30 "Testament Prezesa" - wystąpienie dr Zdzisława Ingielewicza na WSWZ w dniu 30 maja 2026 |
|
03 czerwca 2026, godz. 07:37 Nowe władze Polskiego Związku Sportów Saneczkowych wybrane na kadencję 2026-2030 |
|
26 kwietnia 2026, godz. 16:45 Ogłoszenie konkursu na trenera głównego kadry narodowej seniorów w saneczkarstwie do ZIO |
|
21 kwietnia 2026, godz. 16:51 MP Juniorów i Juniorów Młodszych w saneczkarstwie alpejskim ( naturalnym ) z letnimi nakładkami |
|
15 kwietnia 2026, godz. 19:29 Kalendarz FIL na sezon 2026-27 |