budzik pzssan

Ach ten Winterberg...

03 stycznia 2022, godz. 06:56

A A A

Zawody Pucharu Świata na niemieckim torze w Winterbergu były pierwszymi w Nowym Roku,  a jednocześnie przedostatnimi mającymi wpływ na ranking kwalifikacyjny FIL  do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Polska sztafeta zakończyła rywalizację na dobrym ósmym miejscu. Klaudia Domaradzka ukończyła swój ślizg z dziewiątym czasem, Kacper Tarnawski stracił tę pozycję i zjechał na  jedenastej pozycji, ale  Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski ponownie nadrobili dużo setnych ułamków sekundy. Ich występ sprawił, że polska  sztafeta została ostatecznie sklasyfikowana na  ósmym miejscu. Trzeba tu jednak podkreślić, że groźni zawsze Włosi nie dojechali do mety a dobrze spisujący się w obecnym sezonie Rumuni nie dotknęli tablicy przez co zostali zdyskwalifikowani. Niespodziewanie słabo wystąpili w Winterbergu  zawodnicy Ukrainy- a to nasz realny bezpośredni rywal podczas igrzysk.

W konkurencji  dwójek  Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski tym razem nie ukończyli rywalizacji. Pojechali „na maksa”, z dużą dozą ryzyka. Niestety wywrotka  tuż przed ostatnim zakrętem przed metą zniweczyła dobrze zapowiadający się ślizg. W Pucharze Narodów  Klaudia Domaradzka otarła się o kwalifikację do zawodów finałowych. Została sklasyfikowana  na 19 miejscu. Siedemnaste miejsce dawało kwalifikację. Klaudii tym razem zabrakło już  tylko 40 tysięcznych sekundy. W Winterbergu uzyskała w cyklu  sześciu startów w obecnym PŚ najwięcej punktów rankingowych FIL.  Natalia Jamróz zajęła 28 lokatę, wyprzedzając 14 rywalek, ale też uzyskała do swego sezonowego dorobku kolejne punkty rankingowe Pucharu Świata. Kacper Tarnawski w Pucharze Narodów był 24 na 39 startujących. Należy zauważyć „eksperymentalny” udział w zawodach Pucharu Narodów seniorów w Winterbergu juniora,  17-latka, Arkadiusza Trojgi (MKS KARKONOSZE Sporty Zimowe  Jelenia Góra). Zajął on w swoim pierwszym starcie wśród seniorów zachęcające 33 miejsce, wyprzedzając sześciu saneczkarzy.

Za tydzień zawody Pucharu Świata na łotewskim torze w Siguldzie.

W poniedziałek 10 stycznia 2022 FIL  ma ogłosić ostateczne listy rankingowe decydujące o kwalifikacjach olimpijskich dla poszczególnych  konkurencji i krajów.

Puchar Świata - Winterberg  1-2 stycznia 2022 - wyniki