czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Bliżej Yanquing National Sliding Centre

22 października 2021, godz. 14:50  

A A A

3 listopada 2021 samolotem czarterowym z Frankfurtu do Pekinu wyleci kadra narodowa saneczkarzy na torach lodowych sztucznie mrożonych rozpoczynając oficjalnie olimpijski sezon 2021-22.

Będzie to lot organizowany przez Międzynarodową Federację Saneczkową FIL dla wszystkich zespołów z kontynentu europejskiego. W kompleksie Yanquing National Sliding Center położonym na północny zachód od Pekinu odbędą się w listopadzie br. Międzynarodowy Tydzień Treningowy oraz zawody Pucharu Świata w ciągu dwudziestu dni pobytu wszyscy uczestnicy będą mogli zapoznać się ze specyfiką olimpijskiego toru w Yanquing, na którym w lutym 2022 zostaną rozegrane zawody olimpijskie. Kilka dni temu Komitet Organizacyjny BOCOG przesłał elektronicznie kolejny szkic toru. Za 12 dni zawodnicy i zawodniczki Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski, Mateusz Sochowicz, Kacper Tarnawski, Klaudia Domaradzka, Natalia Jamróz oraz trener główny kadry narodowej Marek Skowroński i fizjoterapeuta Patryk Przerywacz zweryfikują schematy i rysunki olimpijskiego toru z rzeczywistością. Wylot do Chin to duże logistyczne wyzwanie nie tylko dla Polaków. Międzynarodowa Federacja Sportów Saneczkowych FIL koordynuje działania we współpracy z Komitetem Organizacyjnym Pucharu Świata oraz BOCOG – Komitetem Organizacyjnym Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Niezbędna będzie koordynacja i jednolity załadunek bagażu do samolotu czarterowego. Konieczne jest dostosowanie częstotliwości krótkofalówek do jednoznacznych wymagań podanych przez organizatorów. Posiadane obecnie polskie częstotliwości używane od wielu lat przez trenera Marka Skowrońskiego w Europie, USA i Kanadzie nie pasują do chińskich wymogów. Muszą być zmodyfikowane poprzez zakup nowego sprzętu. Procedura kontroli wjazdu na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej nawet specjalnym samolotem czarterowym – i to na zawody Pucharu Świata - napotyka na bardzo dużo formalnych wymogów i konieczności, jakie każdy z uczestników musi spełnić. Analizowane są pozytywne a potem negatywne testy na Covid-19. Kilka tygodni temu PZSSan wysyłał scany szczepień członków kadry narodowej – paszportów covidowych. Tuż przed wylotem z Niemiec do Pekinu odbędzie się jeszcze kolejna procedura badania covidowego, której będzie poddany każdy pasażer samolotu czarterowego.

Olimpijski sezon zacznie się więc od poznania nowego toru w Yanquing w listopadzie br. Finałem będą Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Pozostało do nich już tylko 104 dni.