
Polskiego Związku Sportów Saneczkowych


Brązowy medal Konrada Płonki i Nikolasa Dawidowskiego
16 lat czekaliśmy na brązowy medal w Mistrzostwach Europy Juniorów w saneczkarstwie na torach lodowych naturalnie mrożonych. 14 lutego 2025 na włoskim torze w Latsch w konkurencji dwójek Konrad Płonka i Nikolas Dawidowski zajęli trzecie miejsce. Odebrali piękne medale z napisem 38 FIL Junior European Championships 2025 , 3rd Place Doubles. W tej konkurencji jest jeszcze druga polska dwójka Wojciech Kwieciński i Patryk Hudy. Polskie dwójki rywalizują ze sobą. Małgorzata Jędrzejko – trener główny kadry narodowej bardzo się cieszy z tego sukcesu. Przypomniała, że ostatni medal w tej dyscyplinie Polacy zdobyli w 2008 roku też we Włoszech w Longiaru. Byli to Damian Fender i Dawid Jachnicki. Mirosława Ogrodzka trener kadry uśmiecha się i mówi, że to prawie jedno pokolenie temu.
Saneczkarstwo na torach lodowych naturalnie mrożonych nie jest dyscypliną olimpijską. Ale jest zapleczem dla dyscypliny olimpijskiej – saneczkarstwa na torach lodowych sztucznie mrożonych. Przykładem jest Oliwia Dawidowska, wychowanka Małgorzaty Jędrzejko z Klubu Sportów Saneczkowych „Beskidy” Bielsko-Biała. Rozpoczęła karierę w klubie o specjalności saneczkarstwa na torach naturalnych. Uczy się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu. Z jej wszechstronnym talentem jest już w kadrze juniorów i juniorów młodszych dyscypliny olimpijskiej – saneczkarstwa na torach lodowych sztucznie mrożonych. Rywalizuje w konkurencji jedynek z uczestniczką Młodzieżowych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Gangwon 2024 Emilią Nosal ze Stowarzyszenia Sportowego KTH Krynica- Zdrój. Oliwia jest na tyle utalentowana, że w obecnym sezonie z powodzeniem startuje też zawodach Pucharu Świata Juniorów w konkurencji dwójek razem z Zuzanną Jędrzejczyk. Obie trenują i uczą się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu. W grudniu 2024 roku w konkurencji dwójek zwyciężyły w zawodach Continental Cup na niemieckim torze w Altenbergu.
Międzynarodowa Federacja FIL ma dużo do zrobienia. Polacy zgodnie z intencją FIL rozwijają konkurencję dwójek, startują i stają – ku zaskoczeniu – na podium Mistrzostw Europy Juniorów.
Wysiłek szkoleniowy Małgorzaty Jędrzejko i Mirosławy Ogrodzkiej przełożył się na wynik sportowy nie notowany na Mistrzostwach Europy Juniorów od wielu lat ” – powiedział Krzysztof Orszulik, członek Zarządu PZSSan odpowiedzialny za saneczkarstwo na torach naturalnych.
Dlaczego nie zaryzykować marzenia Oliwii Dawidowskiej : „ Z sanek na górkach w Bielsku – Białej na Zimowe Igrzyska Olimpijskie ? „ - W którym roku ? Można to pozostawić może marzeniom a może realnemu uporowi, pracy i talentowi zawodniczki wyrosłej w Beskidach tak jak obecni brązowi medaliści Mistrzostw Europy Juniorów Konrad Płonka i Nikolas Dawidowski.
Wiadomości
![]() |
16 marca 2025, godz. 10:37 Wyniki eliminacji XXXI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży - Małopolska 2025 |
![]() |
11 marca 2025, godz. 10:47 Młodzieżowe Mistrzostwa Polski 2025 na torze sztucznie lodzonym |
![]() |
06 marca 2025, godz. 19:52 Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików 2025 strefy zachodniej |
![]() |
03 marca 2025, godz. 10:30 Zuzanna Jędrzejczyk i Oliwia Dawidowska z brązowym medalem Mistrzostw Europy Juniorów |
![]() |
27 lutego 2025, godz. 19:31 Kluby z Dolnego Śląska : - czy powstaną tory plastikowe w Karpaczu i Jeleniej Górze ? |