czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Dobry start dwójki dziewcząt w pierwszych Pucharach Świata Juniorów w La Plagne

07 grudnia 2021, godz. 09:09  

A A A

Po jednosezonowej przerwie spowodowane pandemią koronowirusa wznowione zostały zawody Pucharu Świata Juniorów w saneczkarstwie. Po 16 latach juniorzy ponownie zagościli na olimpijskim, francuskim torze w La Plagne.

Wybudowano go na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Albertville w 1992 roku. Wdniach 2 i 3 grudnia 2021  odbyły się na nim dwie edycje Pucharu Świata Juniorów . W zawodach uczestniczyła reprezentacja Polskich juniorów w następującym składzie: Anna Bryk, Arkadiusz Trojga, Jakub Karaś, Mateusz Karaś (MKS Karkonosze Jelenia Góra) Nikola Domowicz, Dominika Piwkowska (UKS Nowiny Wielkie) Marek Samek, Kamil Dziedzina, Jakub Wójs (UKS Tajfun Nowy Sącz). W zawodach uczestniczyło 16 państw oraz 128 zawodników. Zawody odbywały się bez publiczności w ścisłym reżimie sanitarnym. Do najwartościowszych wyników uzyskanych  przez polskich juniorów saneczkarki i saneczkarzy należy zaliczyć  3 miejsce w konkurencji dwójek dziewcząt młodszych. Nasze młode juniorki urodzone w 2002 i 2003 roku  Nikola Domowicz – Dominika Piwkowska  stanęły na podium po odliczeniu czasów i  wieku zawodniczek urodzonych w 2000 roku. W klasyfikacji wszystkich startujących były  na szóstej i  siódmej pozycji. Perspektywa wprowadzenia  konkurencji dwójek kobiecych przez FIL i MKOL podczas  Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Cortina d’Ampezzo  jest coraz bardziej realna. Francuski kurort  La Plagne i włoską  Cortinę d’Ampezzo  dzieli tylko kilkaset kilometrów... i tylko 5 lat do igrzysk.  Polskie zawodniczki mają o czym myśleć.

Piąte miejsce w zawodach drużynowych zajęli Anna Bryk, Arkadiusz Trojga, Jakub Karaś-Mateusz Karaś. Ponadto nasi zawodnicy uzyskali następujące rezultaty: Arkadiusz Trojga w konkurencji jedynek juniorów młodszych 9 i 10 miejsce. Juniorzy; Jakub Karaś  15  i  15,   Marek  Samek  19 i  19, Kamil Dziedzina 20 i 20, Jakub Wójs  18 i 18, Juniorki: Anna Bryk 16 i 16, Nikola Domowicz  17 i 17,  Dominika Piwkowska 18 i 18, Dwójki juniorów: Marek Samek – Kamil Dziedzina,  9 i 7, Jakub Karaś – Mateusz Karaś  8 miejsce. Za tydzień następne zawody Pucharu Świata Juniorów odbędą się w Innsbrucku. 

Opr. Dariusz Ziarno

Wyniki:

PIERWSZY PUCHAR ŚWIATA JUNIORÓW W LA PLAGNE

Jedynki  dziewcząt

https://www.fil-luge.org/cdn/uploads/resultats-1-junior-women-le-3-decembre-2021.pdf

Jedynki  chłopców

https://www.fil-luge.org/cdn/uploads/wc-1-junior-men-2-decembre-2021-1.pdf

Dwójki dziewcząt

https://www.fil-luge.org/cdn/uploads/resultats-world-cup-doubles-women-junior-le-2-decembre-2021-1.pdf

Dwójki  chłopców

https://www.fil-luge.org/cdn/uploads/resultats-world-cup-doubles-men-junior-le-2-decembre-2021-1.pdf

DRUGI   PUCHAR ŚWIATA   JUNIORÓW   W  LA PLAGNE

Jedynki  dziewcząt

https://www.fil-luge.org/cdn/uploads/resultats-world-cup-2-women-junior-le-4-decembre-2021.pdf

Jedynki  chłopców

https://www.fil-luge.org/cdn/uploads/wc-2-luge-junior-men-4-decembre-2021.pdf

Dwójki dziewcząt

https://www.fil-luge.org/cdn/uploads/resultats-world-cup-2-doubles-women-junior-le-3-decembre-2021-1.pdf

Dwójki  chłopców

https://www.fil-luge.org/cdn/uploads/resultats-world-cup-2-doubles-men-junior-le-3-decembre-2021-1.pdf

Sztafeta   

https://www.fil-luge.org/cdn/uploads/team-competition-4-decembre-2021.pdf