czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Droga seniorów na tor do Siguldy wiodła poprzez... testy na Covid-19

07 października 2020, godz. 21:36  

A A A

Kadra narodowa seniorów w saneczkarstwie na torach lodowych sztucznie mrożonych przebywa na zgrupowaniu szkoleniowym w Siguldzie na Łotwie w okresie 3 – 10 października br.

Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski,Mateusz Sochowicz, Kacper Tarnawski, Klaudia Domaradzka i Natalia Jamróz przygotowują się do startów w sezonie 2020/21. Główny trener kadry narodowej Marek Skowroński i fizjoterapeuta Patryk Przerywacz przygotowaliserię zajęć, które w obecnym okresie roku są dostosowane do każdego z zawodników. Zgodnie w wytycznymi, jakie we wrześniu br. Ministerstwo Sportu określiło dla związków sportowych, PZSSan wyposażył trenerów wszystkich kadr narodowych w tablice informujące o „ dofinasowaniu ze środków budżetu państwa przygotowań do udziału w igrzyskach olimpijskich, mistrzostw świata i Europy w sportach olimpijskich w 2020 roku.”. Tablice są umieszczane podczas zgrupowań w miejscach zgodnych z wytycznymi.

By móc trenować na torze w Siguldzie wszyscy członkowie kadry narodowej musieli spełnić warunki stawiane przez gospodarzy, poddać się testom na Covid-19 najpierw w Polsce a potem na Łotwie. Badanie jednego członka kadry narodowej w Polsce kosztowało 450 zł plus 50 zł za tłumaczenie na język angielski. Na Łotwie 59 euro. To znaczące sumy w kontekście wymogów na wykonywanie testów, jakie prawdopodobnie – w obecnej sytuacji globalnej - nałożą też partnerzy PZSSan w innych krajach.

W Siguldzie w okresie 8-10 stycznia 2021 roku zaplanowane są Mistrzostwa Europy oraz zawody z cyklu Pucharu Świata.