czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

III Memoriał im. Michała Jasnosza i Jana Błońskiego

27 maja 2024, godz. 15:36  

A A A

Pamięci zmarłych Prezesów Polskiego Związku Sportów Saneczkowych Michała Jasnosza i Jana Błońskiego zostały poświęcone zawody w saneczkarstwie na sankorolkach w Krynicy-Zdrój.

Organizatorem III edycji Memoriału  było Stowarzyszenie Sportowe KTH Krynica-Zdrój oraz krynicki Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Polski Związek Sportów Saneczkowych dofinansowuje tę imprezę już po raz  trzeci. Honorowym patronatem objął zmagania saneczkarzy Burmistrz Krynicy-Zdrój Piotr Ryba. Dokonał on uroczystego otwarcia w towarzystwie  Sekretarza  Generalny PZSSan Janusza Tatery. Zawody zostały zorganizowane 25 maja br. na głównej promenadzie miasta  na deptaku uzdrowiskowym. Wzięło w nich udział kilkudziesięciu uczestników z klubów z Małopolski, Śląska, UKS Nowin Wielkich i  Słowacji. W Memoriale wystartowali też zawodniczki i zawodnicy z klubu KSS Beskidy Bielsko Biała specjalizujący się w saneczkarstwie na torach naturalnych pod opieką Małgorzaty Jędrzejko i Mirosławy Ogrodzkiej. Do Krynicy-Zdrój z zawodniczkami i zawodnikami ze swych klubów przyjechali  również trenerzy, instruktorzy – opiekunowie  : Roman Miciak z Nowin Wielkich, Monika Pawlak-Warzybok z UKS 15 Jelenia Góra, Sylwester Poniatowski z  MKS Karkonosze Jelenia Góra. W zawodach wzięli udział zawodniczki i zawodnicy  z klubów z Małopolski :  UKS Tajfun Nowy Sącz,  SS KTH Krynica Zdrój, LKS Łęka  pod opieką m.in. Zdzisława Janisza i Lesława Poręby. Zawody rozegrano w czterech kategoriach wiekowych  na dwustumetrowej trasie deptaka.  Dzieci ur. w 2012 roku lub później , młodzicy ( 2010 – 2011 ) , juniorzy młodsi  ( 2007 -2009 )  i juniorzy/seniorzy  ( 2006 i starsi ). Dzieci rywalizujące w zawodach sportowych i liczni kuracjusze mieli możliwość obejrzeć wystawę Polskiego Związku Sportów Saneczkowych ze zdjęciami seniorów z  Mistrzostw Świata 2024 w Altenbergu i ze zdjęciami juniorów młodszych, którzy rywalizowali podczas Młodzieżowych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Gangwon w Korei Płd. w styczniu 2024. Wystawa była szczególnym impulsem dla dzieci, by rozwijali swe marzenia i szli w ślady zawodniczek i zawodników – reprezentantów Polski. Wystawę wsparła finansowo Grupa Kapitałowa - Krajowa Grupa  Spożywcza – Polski Cukier. Wystawa będzie  eksponowana  w okresie wakacyjnym na promenadzie w Krynicy-Zdrój  oraz    podczas  wrześniowego Memoriału im. Mariusza Warzyboka w Jeleniej Górze-Sobieszowie.

Memoriałowa rywalizacja sportowa wpisała się w program Ministerstwa Sportu i Turystyki „ Sport Wszystkich Dzieci : - Z podwórka na Zimowe Igrzyska Olimpijskie”. Polski Związek Sportów Saneczkowych koordynuje ten program. Na zakończenie Memoriału zostały wręczone dla zawodniczek i zawodników okolicznościowe  puchary, medale, dyplomy i nagrody. Wręczali je Janusz Tatera Sekretarz Generalny PZSSan, Tomasz Cieślicki- członek Zarządu PZSSan i Marek Skowroński – trener główny PZSSan. Zawody sędziowali:  Barbara Rzeszut- sędzia główny, Marek Skowroński, Piotr Zachradnik, Maria Kachniarz i Andrzej Śmierzchalski, zaś delegatem technicznym był Lesław Poręba. Za pomiar czasu odpowiadał Jacek Łątka. Partnerami wydarzenia było  Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju oraz Muszynianka. Memoriał cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem turystów, kuracjuszy i  mieszkańców Krynicy -Zdrój.

Wyniki - KLIKNIJ TUTAJ