czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

III ZMIO Lozanna 2020 otwarte!

13 stycznia 2020, godz. 16:03  

A A A

9 stycznia odbyła się ceremonia otwarcia III Zimowych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich Lozanna 2020. W Vaudoise Arena na trybunach zasiadło 8 tysięcy widzów, ale głównymi bohaterami byli oczywiście młodzi sportowcy. 225 osób zamieszkujących w St. Moritz (tam odbędzie się część zawodów) mogli obserwować przekaż na żywo z ceremonii w Lozannie na telebimach.

 

 

Nie mogło zabraknąć tradycyjnej parady sportowców – składającej się z 79 flag, 79 krajowych komitetów olimpijskich rywalizujących w III ZMIO. Zawodnicy w St. Moritz mieli swoją własną paradę.

 

 

Część artystyczna była okazją do zaprezentowania szwajcarskiej kultury i tradycji, a w tej sportowej, udział wzięli popularni szwajcarscy zawodnicy. Jeden z najlepszych występów zaprezentował mistrz świata w łyżwiarstwie figurowym i medalista olimpijski Stéphane Lambiel.

 

 

Flaga olimpijska została wniesiona na arenę przez czterech sportowców reprezentujących różne pokolenia – dwoje szwajcarskich olimpijczyków i dwoje reprezentantów na Lozannę 2020 – wciągnięta została na maszt do melodii hymnu olimpijskiego, śpiewanego przez chór dziecięcy z ośmiu lokalnych szkół.

 

 

W kolejnym punkcie programu Prezydent MKOl Thomas Bach i Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego III Zimowych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich Lozanna 2020 Virginie Faivre wygłosili przemówienia, a następnie oddali głos Simonetcie Sommarudze - Prezydent Konfederacji Szwajcarskiej, która ogłosiła oficjalnie otwarcie igrzysk.

 

 

Wreszcie nadszedł czas na oczekiwany moment – sztafeta z ogniem olimpijskim dotarła do Vaudoise Arena. Pięciu sportowców niosło pochodnię, przekazując ją „latającej dziewczynie”, która z kolei przetransportowała ją do znicza. Ostatecznie zapaliła go młodziutka łyżwiarka figurowa – Gina Zehnder – najmłodsza ze 112-osobowej szwajcarskiej reprezentacji.

 

 

III Zimowe Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie Lozanna 2020 odbywają się w dniach 9-22 stycznia. Reprezentacja Polski liczy 45 sportowców (22 dziewczyny i 23 chłopców).

 

 

www.olimpijski.pl/top
Fot.: Szymon Sikora, Tomasz Piechal/PKOl