czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Mateusz Sochowicz już w Polsce. Rozpoczyna intensywną rehabilitację

17 listopada 2021, godz. 18:35  

A A A

Po trudnych negocjacjach prowadzonych przez dyrektora wykonawczego Międzynarodowej Federacji Saneczkowej (FIL) Christopha Schweigera, przy udziale trenera głównego kadry seniorów Marka Skowrońskiego z przedstawicielami Komitetu Organizacyjnego Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie BOCOG, po udanej operacji w szpitalu w Yanqing, Mateusz Sochowicz powrócił z optymistycznym nastawieniem do kraju.

Droga powrotna do Warszawy, ze względu na skomplikowane procedury związane z pandemią koronawirusa COVID-19, okazała się bardziej skomplikowana niż można było przewidywać. Dzięki jednak zaangażowaniu i współpracy wielu ludzi, skrócono do maksimum pobyt w Chinach, aby jak najszybciej rozpocząć intensywną rehabilitację w Polsce. Wszystkim należy się nasza wdzięczność.

Szczególne słowa podziękowania kierujemy do dyrektora wykonawczego FIL Christopha Schweigera. Okazał się bardzo skutecznym negocjatorem. Serdecznie dziękujemy prezydentowi FIL Einarsowi Fogelisowi. Dziękujemy przedstawicielom BOCOG i Lokalnego Komitetu Organizacyjnego Strefy w Yanqing. Bardzo dziękujemy lekarzom i pielęgniarkom szpitala w Yanqing. Słowa serdecznego podziękowania za okazaną pomoc i zaangażowanie składamy Konsulowi RP, kierownikowi Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Pekinie Jakubowi Wolskiemu oraz osobom z nim współpracującym, a także służbie dyżurnej Centrum Operacyjnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Bardzo dziękujemy przedstawicielom Polskich Linii lotniczych PLL LOT p. Tomaszowi Rutkowskiemu i Krzysztofowi Malczewskiemu z Biura Operacji Naziemnych, przedstawicielowi PLL LOT w Mediolanie, załodze pokładowej samolotu rejsowego z Mediolanu do Warszawy nr LO320 oraz pozostałym zaangażowanym pracownikom Lotniska Chopina Okęcie w Warszawie. Dziękujemy także stewardesom AIR China lotu nr CA993 z Pekinu do Mediolanu. Słowa podziękowania kierujemy także do pani psycholog. Joanny Sajnog z Jeleniej Góry, która już od kilku dni współpracuje z Mateuszem Sochowiczem. Dziękujemy również za konsultacje i oferowaną pomoc dyrektorowi Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej dr Hubertowi Krysztofiakowi ora dyrektorowi Działu Współpracy Międzynarodowej i Projektów Sportowych Polskiego Komitetu Olimpijskiego Marcinowi Nowakowi.

Prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach przekazał Mateuszowi Sochowiczowi za pośrednictwem prezesa PZSSan Zdzisława Ingielewicza osobisty upominek z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia i startu w ZIO w Pekinie. Wolę prezydenta MKOL spełnił na lotnisku Chopina Okęcie w Warszawie sekretarz generalny PZSSan Janusz Tatera.

W dniu dzisiejszym Mateusz Sochowicz rozpoczął intensywną rehabilitację w poznańskiej Klinice Rehasport z wieloletnim fizjoterapeutą naszego związku, opiekunem polskich saneczkarzy podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w PyeongChang Łukaszem Jaworskim. Mateusz Sochowicz jest pozytywnie nastawiony i liczy, że proces rehabilitacji przebiegnie w miarę szybko, bez komplikacji i stworzy mu szansę na start w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich na torze lodowym w Yanqing, który w lutym 2022 roku może okazać się tym razem „bardziej przyjaznym” i  szczęśliwym.

Polski Związek Sportów Saneczkowych