czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Mistrzostwa Polski seniorów na torze lodowym w Siguldzie (Łotwa), 13-14.03.2020 r.

16 marca 2020, godz. 16:52  

A A A

Na tradycyjnie "wypożyczonym na obczyźnie" torze lodowym sztucznie mrożonym w Siguldzie na Łotwie, w dniach 13-14 marca 2020 r., zostały rozegrane Mistrzostwa Polski seniorów - ostatnie zawody w sezonie 2019/2020. Wystartowało w nich 34 zawodniczek i zawodników z 4 okręgów.

Reprezentowane na zawodach kluby saneczkowe wykorzystały wcześniejszy pobyt na Łotwie do przeprowadzenia przed mistrzostwami dodatkowych treningów na torze lodowym, którego nie posiadamy jeszcze w Polsce.

Miejsca medalowe:

Jedynki kobiet
Mistrzynią Polski na 2020 rok w konkurencji jedynek pań została Natalia Wojtusciszyn (UKS Nowiny Wielkie), wicemistrzynią Klaudia Domaradzka (MKS KARKONOSZE Sporty Zimowe Jelenia Góra), a medal brązowy zdobyła Anna Bryk (MKS KARKONOSZE Sporty Zimowe Jelenia Góra),

Jedynki mężczyzn
Mistrzem Polski został Mateusz Sochowicz (KS AZS-AWF Katowice), wicemistrzem Kacper Tarnawski (MKS KARKONOSZE Sporty Zimowe Jelenia Góra), brązowy medal wywalczył Wojciech Chmielewski (MKS KARKONOSZE Sporty Zimowe Jelenia Góra)

Dwójki mężczyzn
Mistrzostwo Polski wywalczyli Wojciech Chmielewski i Arkadiusz Dybalski (MKS KARKONOSZE Sporty Zimowe Jelenia Góra), wicemistrzostwo Patryk Poręba i Karol Mikrut (UMKS Parkowa Krynica-Zdrój), medal brązowy Jakub Karaś / Mateusz Karaś (MKS KARKONOSZE Sporty Zimowe Jelenia Góra)

Drużyny
Mistrzostwo Polski wywalczyła drużyna MKS KARKONOSZE Sporty Zimowe Jelenia Góra w składzie: Anna Bryk, Mateusz Sochowicz, Wojciech Chmielewski z/ Arkadiusz Dybalski

Wicemistrzostwo Polski zdobyła drużyna MKS KARKONOSZE Sporty Zimowe Jelenia Góra w składzie: Klaudia Domaradzka, Kacper Tarnawski, Jakub Karaś / Mateusz Karaś

Medal brązowy wywalczyła drużyna UKS Nowiny Wielkie w składzie: Natalia Wojtuściszyn, Kacper Imiołek, Kacper Imiołek / Łukasz Maćkała

PEŁNE WYNIKI - KLIKNIJ TUTAJ 

Warto nadmienić że bardzo sprawnie przeprowadzone Mistrzostwa Polski pod kierownictwem członka Zarzadu PZSSan pani Zofii Pocztarek odbywały się w „tle” eskalacji koronawirusa w Europe Zachodniej. W tym czasie sytuacja na Łotwie była bezpieczna. Także na trasie przejazdu samochodów z Polski na Łotwę przez Litwę oraz w drodze powrotnej do Polski. Niemniej jednak PZSSan wysłał  trenerom informacyjny mail o poniższej treści.

„Uprzejmie informujemy, że na bieżąco monitorujemy rozwój sytuacji będąc w operatywnym kontakcie z Centrum Operacyjnym MSZ, Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Rydze (korespondencja poniżej),  śledzimy oficjalne komunikaty władz krajowych, lokalnych i regionalnych. Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego o odwołaniu wydarzeń dotyczą imprez masowych powyżej 1000 uczestników, natomiast podczas naszego wydarzenia nie przewidujemy obecności osób postronnych, a tylko przedstawicieli Ambasady RP w Rydze oraz kierownictwo i obsługę toru. Zależy nam na zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom Mistrzostw Polski. Powtarzając za Głównym Inspektoratem Sanitarnym - należy przede wszystkim zachować spokój i pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny i innych przedsięwzięć zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka. Państwa zdrowie jest dla nas najważniejsze (w załączeniu szczegółowe wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego). Przesyłamy także do wiadomości informacje i zalecenia od amerykańskiego naukowca i czeskiego lekarza, który pracuje w szpitalu w Shenzhen. Otrzymaliśmy je od czeskich przyjaciół,  za pośrednictwem członka Zarządu PZSSan p. Zbigniewa Czocha. Zalecamy odbycie informacyjnych spotkań z zawodnikami i kadrą trenersko-opiekuńczą, wykorzystując załączone materiały informacyjne. Zgodnie z zaleceniem dyrektora Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej proszę  wdrożyć zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Ostrożności i wiedzy nigdy za dużo. Proszę potraktować sprawę koronawirusa jako najwyższej wagi.

W trakcie Mistrzostw Polski w Siguldzie realizując rekomendacje pani Minister Sportu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk przekazane podczas spotkania w dniu 13 marca br. z  przedstawicielami wszystkich polskich związków sportowych, Polskiego Komitetu Olimpijskiego, polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Centralnego Ośrodka medycyny Sportowej oraz Instytutu Sportu-Państwowego Instytutu Badawczego, w związku z szerzącym się koronawirusem, Zarząd Polskiego Związku Sportów Saneczkowych na drodze elektronicznej podjął decyzję o przełożeniu terminu organizacji Młodzieżowych Mistrzostw Polski na torze lodowym i Mistrzostw Polski juniorów i seniorów na torze naturalnym,  planowanych na mrożonej ścieżce startowej w Starym Smokowcu na Słowacji w terminie 21-22 marca br., na drugie półrocze 2020 roku.