czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Moskwa gościła Mistrzostwa Europy Seniorów na torze naturalnym

24 lutego 2020, godz. 07:02  

A A A

W niesprzyjających warunkach atmosferycznych, w dodatniej temperaturze zostały rozegrane w Moskwie mistrzostwa seniorów Starego Kontynentu w saneczkarstwie na torze naturalnym.

Reprezentanci Polski – zwłaszcza w konkurencjach zespołowych - spisali się nadspodziewanie dobrze. W konkurencji dwójek Adam Jędrzejko i Konrad  Stano zajęli siódme miejsce. W kończących zawody rywalizacji drużynowej Klaudia Promny, Szymon Majdak i Adam Jędrzejko zajęli szóstą lokatę. Indywidualnie Klaudia Promny zajęłą trzynaste miejsce. Startowało 24 zawodniczek. Adam Jędrzejko zajął dwudziestą trzecią lokatę, a Szymon Majdak był dwudziesty dziewiąty. Dobre lokaty reprezentantów  kraju, który nie posiada obecnie ani jednego toru naturalnego przystosowanego do szkolenia i rozgrywania zawodów pozwalają na  „ostrożny optymizm” co do dalszego rozwoju dyscypliny, ale warunkiem jest posiadanie „torów naturalnych” także sztucznie mrożonych.

Kończący się sezon startowy 2019/2020 skłania do refleksji. Saneczkarstwo na torach naturalnych mimo, że nie jest w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich, może stać się cenną płaszczyzną do poszukiwania i  pozyskiwania zawodników w perspektywie  olimpijskiej. To może stać się zadaniem systemowym w pracach na podziałem środków budżetowych wśród dyscyplin nie objętych programem olimpijskim.  Im więcej młodzieży usiądzie na sanki  naturalne, tym większa będzie perspektywa odkrycia talentów na olimpijskie tory sztucznie mrożone. Z programu Ministerstwa Sportu wspomagającego zimowe sportowe zajęcia dla uczniów na sankach na torach naturalnych   korzystają kluby  KSS Beskidy Bielsko Biała, UKS Smyk Bielsko Biała i ULKS Zryw Pszczyna. Czy któryś z uczniów tej dyscypliny kiedykolwiek pomyślał, że będzie reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach Europy ?  Na pewno tak. Najzdolniejszym trzeba podać dłoń.
Galeria