czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Na nizinach rośnie zainteresowanie saneczkarstwem. Spotkanie Prezesa PZSSan z Wójtem Rzeczycy

16 maja 2023, godz. 13:49  

A A A

W drodze na konferencję MSiT w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale roboczą wizytę w pobliskiej Rzeczycy złożył prezes PZSSan dr Zdzisław Ingielewicz w towarzystwie sekretarza generalnego Janusza Tatery.

Impulsem do spotkania z wójtem Rzeczycy Markiem Kaźmierczykiem i jego zastępczynią Iwoną Łuszcz-Krawczyk była gotowość lokalnych władz samorządowych do rozwoju saneczkarstwa na torach naturalnych w gminie Rzeczyca. Zmienia się w Europie klimat na coraz cieplejszy. Młodsze roczniki dzieci i młodzieży nie doświadczają już dużych opadów śniegu i ostrego mrozu. W zapomnienie odchodzą nie tylko w naszym kraju naturalne tory saneczkowe. W sportach zimowych rośnie ilość zawodów na podłożu igielitowym. Pierwszy igielitowy tor saneczkowy z inicjatywy rodziców z funduszy obywatelskich powstał w Parku Kościuszki w Katowicach. Zjeżdżalni igielitowa powstała także na Kurzej Górze k/Kurzętnika na Warmii i Mazurach. Swoją całoroczną zjeżdżalnię na podłożu igielitowym wybudowano także na sztucznie usypanej górce na terenie kompleksu rekreacyjno-sportowego w Rzeczycy, w województwie łódzkim. Inspiracją dla rozwoju saneczkarstwa na nizinach jest działalność UKS Nowiny Wielkie, w gminie Witnica, k/ Gorzowa Wielkopolskiego, swoisty fenomen  na mapie polskiego sportu.. Gór tam także nie ma. Jednak dzięki uporowi rodziców i nauczycieli założony w 1996 roku wiejski Uczniowski Klub Sportowy dochował się czworga uczestników Zimowych Igrzysk Olimpijskich w saneczkarstwie. Aktualnie dwójka dziewcząt ma szanse udziału w ZIO w Cortina d’Ampezzo w 2026 roku.

Wójt Marek Kazimierczyk poinformował, że przy rozbudowie kompleksu sportowo-rekreacyjnego do wywiezienia było sporo ziemi z terenu przeznaczonego pod renowację boiska piłkarskiego. Powstał problem co z nią zrobić. „”…Zadecydowałem aby na miejscu usypać górkę- chociaż nie mieliśmy jeszcze gotowej koncepcji jak ją finalnie wykorzystać. I tak powstała koncepcja aby urządzić na niej całoroczną zjeżdżalnię. Postanowiliśmy wykorzystać doświadczenie ze stolicy Górnego Śląska. Całość projektu oszacowano na kwotę prawie 160 000 zł., z czego gmina uzyskała wsparcie w wysokości 70 000 zł. z Urzędu Marszałkowskiego w ramach programu „Infrastruktura sportowa Plus”. Oficjalnie „Rzeczycką Frajdę” otwarto 5 grudnia 2021 r.. Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji, m.in pokaz zjazdu, instruktaż, który przeprowadzili wicemistrzyni Polski w saneczkarstwie na torach naturalnych, Zuzanna Orszulik i Krzysztof Orszulik, koordynator kadry w saneczkarstwie województwa śląskiego, członek Zarządu PZSSan. i pierwsze zawody na sankorolkach.  Dzieciom ta nowa forma rekreacji bardzo się spodobała. Zorganizowaliśmy kolejne zawody dla dzieci z innych szkół powiatu tomaszowskiego. Kolejna igielitowa zjeżdżalnia powstała w sąsiedniej miejscowości Poświętne - Studzianna. Trzecią chce wybudować Biała Rawska. Będziemy gotowi zorganizować w przyszłości połączone zawody na trzech torach igielitowych. Rozważamy uruchomienie w szkole sekcji saneczkarskiej. W roku bieżącym uzyskaliśmy dodatkowe fundusze w wysokości 40.000 zł. na organizację zajęć na „Rzeczyckiej Frajdzie”. W pobliżu posiadamy tereny umożliwiające organizację zawodów na sankorolkach na utwardzonym podłożu.

Prezes PZSSan dr Zdzisław Ingielewicz wyraził uznanie za chęć  budowy igielitowej zjeżdżalni przystosowanej do zjazdu m.in. na sankorolkach. Przykład sukcesów sportowych „nizinnego” Uczniowskiego Klubu Sportowego Nowiny Wielkie może działać stymulująco dla nowych środowisk. Istnieje realna  szansa aby w ciągu  najbliższych  dwóch-trzech lat powstały saneczkowe tory kompozytowe, do zjazdów na sankorolkach w Karpaczu i Marcinkowicach k/ Nowego Sącza oraz ścieżka startowa sztucznie mrożona w Krynicy-Zdrój. Posiadamy zapowiedź ministra sportu i turystyki budowy długo oczekiwanego saneczkowo-bobslejowo-skeletonowego toru lodowego sztucznie mrożonego, o olimpijskich parametrach w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich COS w Dusznikach-Zdrój lub/oraz w Krynicy-Zdrój.  To pozwoliłoby na rozwój krajowego saneczkarstwa i organizację wielu zawodów międzynarodowych. Prezes PZSSan zadeklarował pomoc w szkoleniu wytypowanego nauczyciela w-f w uzyskaniu licencji instruktora saneczkarstwa oraz przekazaniu pierwszych sanek przystosowanych do zamontowania metali z kółkami.