czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Na Warmii i Mazurach można rozwijać saneczkarstwo

13 stycznia 2020, godz. 12:52  

A A A

O rozwoju saneczkarstwa na Warmii i Mazurach podczas spotkania w Olsztynie rozmawiał Sekretarz Generalny PZSSan Janusz Tatera z Dyrektorem Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego Ryszardem Cecotem i Prezesem Warmińsko-Mazurskiej Federacji Sportu Zbigniewem Lewickim.

Wypiętrzenie moreny czołowej w województwie Warmińsko-Mazurskim  to nie tylko wspaniałe krajobrazy, zróżnicowana rzeźba terenu i jak dotąd sprzyjający klimat, w którym stosunkowo długo zalega pokrywa śnieżna i panują niskie temperatury zachęcają do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i zjeżdżania na sankach, także wyczynowych. Stąd też powstały ośrodki narciarstwa zjazdowego i tory saneczkowe. Najlepsze warunki panują na Kurzej Górze w Kurzętniku, nieopodal Pól Grunwaldzkich, na Pięknej Górze w Gołdapi, Górze Chrobrego na Wysoczyźnie Elbląskiej, Morenowej Stacji Narciarskiej koło Orzysza, Górze Czterech Wiatrów koło Mrągowa, Stoku Kartasiówka w miejscowości Ruś koło Olsztyna. Potencjał posiada także Krzyżowa Góra w Lidzbarku Warmińskim. Na tych stokach z powodzeniem można uprawiać saneczkarstwo.

Najlepsze warunki do uprawiania profesjonalnego saneczkarstwa panują w Gołdapi, gdzie na Pięknej Górze powstał posiadający homologację Światowej Federacji Saneczkowej 1200 metrowy tzw. tor płaski, naturalnie mrożony. Odbyło się na nim wiele prestiżowych zawodów. Trenuje czasami na nim latem także kadra narodowa saneczkarzy na torach naturalnych. Warto wspomnieć, że w sierpniu 2012 roku odwiedzili Gołdap Josef Fendt - prezydent Międzynarodowej Federacji Saneczkarskiej (FIL) oraz Christoph Schweiger - dyrektor wykonawczy FIL. Rozważano wówczas z kierownictwem Polskiego Związku Sportów Saneczkowych budowę nowoczesnego toru saneczkowego z plastikową nawierzchnią. Działały wówczas w Gołdapi cztery kluby saneczkowe. Dzisiaj niestety – po prywatyzacji góry - pozostała tylko miejscami zniszczona betonowa droga, prowadząca w śladzie toru na szczyt wzniesienia, z kawiarnią widokową. Po istniejących drewnianych bandach na zakrętach nie ma śladu. Formalnie funkcjonuje tylko jeden najmłodszy klub „GO LUGE”. Zaprzestały działalności pozostałe kluby saneczkowe. Nie można odszukać zakupionego za publiczne finanse sprzętu saneczkowego. Nie działa Okręgowy Związek Sportów Saneczkowych, który jako jedyny swoją siedzibę miał także w Gołdapi. Z pięknych planów pozostały tylko wspomnienia. Po obiektach na Krzyżowej Górze w Lidzbarku Warmińskim pozostało tylko: nieczynne oświetlenie, zaniedbane obiekty techniczne i nieczynny wyciąg orczykowy. Czas się zatrzymał.

Tor saneczkowy na Pięknej Górze w Gołdapi

Kurza Góra w Kurzętniku

Czy istnieją za tym szanse na powrót poważnego saneczkarstwa do Krainy Jezior?. O tym rozmawiano podczas spotkania w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Marszałkowskim. Jak stwierdzono szansa zawsze istnieje, tym bardziej że zmienia się klimat, a nadal „biegun zimna” znajduje się na styku woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Już dzisiaj Mistrzostwa Polski na torze naturalnym od dwóch lat rozgrywamy na zalodzonym stoku narciarskim, w bardzo bliskiej odległości od Gołdapi, na terenie Ośrodka Narciarskiego w Szelment k/Suwałk (woj. Podlaskie). Istniejące techniki produkcji śniegu w plusowych temperaturach i technologicznie zaawansowane maty do mrożenia lodowisk i torów saneczkowych stwarzają nowe możliwości. Wiemy także, że podczas rozprężania 650 razy sprężonego importowanego gazu, który dostarczany jest do Świnoujścia statkami, uzyskuje się praktycznie za darmo duże ilości zimna i energii elektrycznej. Istnieją technologiczne możliwości wykorzystania go do mrożenia m.in. torów saneczkowych. To stwarza zupełnie nowe możliwości. Aby powrócić do uprawiania poważnego saneczkarstwa potrzebna jest uzdolniona ruchowo młodzież, nauczyciele w-f, sprzęt startowy oraz bardzo ważne wsparcie władz samorządowych i rodziców. Największe szanse na powrót saneczkarstwa, gdzie można organizować najbardziej prestiżowe zawody międzynarodowe zawody FIL z Mistrzostwami Świata, Europy i Pucharami Świata włącznie na Warmii i Mazurach istnieją dzisiaj na Kurzej Górze w Kurzętniku i Pięknej Górze w Gołdapi.

Dyrektor Ryszard Cecot wyraził duże zainteresowanie możliwością rozwoju saneczkarstwa na Warmii i Mazurach. Zadeklarował pełne poparcie dla propozycji Polskiego Związku Sportów Saneczkowych, przedyskutowanie sugestii ze współpracownikami i  przedstawicielami samorządów. Prezes Zbigniew Lewicki w najbliższych dniach spotka się z władzami gminy Kurzętnik. Sekretarz Generalny Janusz Tatera zobowiązał się do wprowadzenia w/w tematyki na najbliższe posiedzenia Zarządu PZSSan, udzielenie wszechstronnej pomocy przy rozwoju działalności nowo powołanych sekcji saneczkowych, przeszkolenia nauczycieli w-f, umożliwiając im zdobycie kwalifikacji instruktorów i pomoc w specjalistycznym wyposażeniu sprzętowym. W dalszej perspektywie udzielenie wsparcia w budowie torów saneczkowych z tworzywa sztucznego (patrz załączona informacja PZSSan).

>> Informacja Polskiego Związku Sportów Saneczkowych o możliwościach rozwoju saneczkarstwa na torach naturalnie mrożonych tzw. „płaskich w Polsce <<