czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Nie żyje Jan Błoński, wiceprezes Polskiego Związku Sportów Saneczkowych

15 grudnia 2020, godz. 21:51  

A A A

Zwyciężał na torach wioślarskich, walczył o tor lodowy w Krynicy-Zdrój, przegrał walkę życia z COVID-19. 15 grudnia zmarł w Warszawie w wieku 71 lat, długoletni działacz ruchu olimpijskiego, sportowego i turystyki Jan Błoński.

Nieprzerwanie od 1988 roku aż do 26 czerwca 2010 roku był prezesem Polskiego Związku Sportów Saneczkowych. Dzięki Jego wielkiemu zaangażowaniu w 2008 roku rozpoczęto na  Górze Parkowej w Krynicy-Zdrój budowę toru lodowego sztucznie mrożonego. Po śmierci prezesa PZSSan Michała Jasnosza 29 września 2019 roku Janowi Błońskiemu wiceprezesowi PZSSan powierzono pełnienie obowiązków prezesa. Sprawował ją do 12 września 2020 roku.

Polskim saneczkarstwem kierował prawie  trzy dekady. Znał potrzeby zawodników i trenerów. Był szanowany przez kierownictwo Międzynarodowej Federacji Saneczkowej. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich  promował ideę budowy toru lodowego sztucznie mrożonego w Polsce. Miał usposobienie poszukiwania pozytywnych rozwiązań. Często uśmiechnięty, cieszył się zaufaniem i wzbudzał szacunek. Sport saneczkowy był drogą wytyczonych marzeń, by dzięki staraniom również i Jego, polskie dzieci, młodzież, juniorzy i seniorzy znaleźli w Krynicy-Zdrój  miejsce do uprawiania saneczkarstwa. Niespodziewana choroba nie pozwoliła mu na zrealizowanie marzeń. 

Przez wiele lat wchodził w skład zarządu i prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Cieszył się ogromnym zaufaniem ludzi sportu.

Jan Błoński urodził się 19 grudnia 1949 roku w Kuryłówce pod Rzeszowem.

Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracę w turystyce rozpoczął w Almaturze, a kontynuował w Juventurze.

W 1978 roku podjął współpracę z Ogólnopolską Spółdzielnią Turystyczną Gromada. Dwukrotnie w latach 1990-1995 i 2010-2014 pełnił funkcję jej prezesa.

W latach  1980-1988 był wiceprezesem organizacji - Ludowe Zespoły Sportowe.

W latach 1995-1998 był wiceprezesem Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki, odpowiedzialnym za problematykę turystyczną. Koordynował m.in. opracowanie i przeprowadzenie przez Sejm Ustawy o Usługach Turystycznych z roku 1997 roku.

Był wykładowcą na wielu uczelniach, a w latach 2006-2010 pełnił funkcję kanclerza w Wyższej Szkole Organizacji Turystyki i Hotelarstwa w Warszawie.

Od 2011 roku sprawował funkcję prezesa Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Janku będzie nam Ciebie bardzo brakowało.

Odszedłeś niespodziewanie i za szybko.

Odszedłeś. Twoje marzenia pozostają.   

Polski Związek Sportów Saneczkowych