czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

OOM - Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych i Juniorów w Karpaczu

15 lutego 2021, godz. 09:51  

A A A

W Karpaczu w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zostały rozegrane Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych i Juniorów w saneczkarstwie na torze lodowym naturalnie mrożonym.

Mistrzostwa zostały zorganizowane przez Polski Związek Sportów saneczkowych w miejsce Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, które ze względu na pandemię koronawirusa COVID-19 nie mogły zostać przeprowadzone w dotychczasowej formule. Inicjatorem rozegrania tych mistrzostw był trener główny kadry juniorów młodszych  Przemysław Pochłód, który zaproponował rozegranie tych zawodów na istniejącym w Karpaczu torze betonowym, który przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, może zostać naturalnie zalodzony. Zarząd Polskiego Związku Sportów Saneczkowych pozytywnie odniósł się do tej propozycji dostrzegając szansę na rozegranie zawodów mistrzowskich na krótkim torze lodowym w kraju a nie tak jak ostatnio było na obczyźnie. Alternatywą byłaby organizacja zawodów za granicą, głównie na torach lodowych sztucznie mrożonych w niemieckim Oberhof lub łotewskiej Siguldzie, ale względu na konieczność odbycia kilku testów przeciwko COVID-19  i trudności finansowo-logistycznych dla polskich klubów saneczkowych praktycznie nie do zorganizowania w tym roku kalendarzowym. Zarząd PZSSan powierzył bezpośrednią  organizację zawodów Dolnośląskiemu Okręgowemu Związkowi Sportów Saneczkowych kierowanemu przez Henryka Pochłóda. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu miejscowych działaczy i sympatyków saneczkarstwa w Karpaczu wykorzystując niske temperatury zalodzono wybrany odcinek miejscowego toru saneczkowego, który swoje najlepsze lata ma za sobą i i tak naprawdę wymaga kompleksowego remontu. Zawody zostały bardzo dobrze zorganizowane i przeprowadzone na tzw. krótkim torze, w pięknej zimowej scenerii, przy padającym śniegu  i mroźnej temperaturze. Młodzież walczyła ambitnie i z przekonaniem, że uzyskany wynik w zawodach mistrzowskich, także na krótkim torze lodowym, z udziałem całej „krajowej czołówki” w tych kategoriach wiekowych będzie miał wpływa na rozwój swojej kariery sportowej, umocnienia klubów saneczkowych, a także pokazania się z jak najlepszej strony trenerom kadr narodowych. Przemysław Pochłód – trener główny kadry narodowej juniorów młodszych nie tylko organizował te piękne zawody ale także obserwował ambitnych młodych zawodniczek i zawodników z perspektywą włączenia ich do szkolenia centralnego. Nowo powołana kadra narodowa juniorów młodszych rozpoczyna w tym roku szkolenie z perspektywą udziału w Zimowych Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich w 2024 roku w Korei Południowej. Podobnie Lesław Poręba – trener główny kadry narodowej juniorów przyglądał się występom czołówki juniorów naszego kraju w kontekście włączenia najzdolniejszych do kadry narodowej juniorów.   

W zawodach mistrzowskich wzięło udział 67 zawodników i zawodniczek z 4 okręgów: dolnośląskiego, lubuskiego, śląskiego, małopolskiego, reprezentujących 7 klubów saneczkowych- MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra, UKS "15" Jelenia Góra, UKS Nowiny Wielkie, UKS Tajfun Nowy Sącz, KS Dunajec Nowy Sącz, ULKS Zryw Pszczyna, KSS Bielsko Biała.Nie zabrakło honorowych obserwatorów zawodów. Zmagania juniorskie śledzili członkowie kadry narodowej seniorów Klaudia Domaradzka i  Mateusz Sochowicz a z klubem Nowiny Wielkie przyjechała Natalia Wojtuściszyn – olimpijka z 2014 i 2018 roku.

Organizatorzy zadbali o to by młodzież miała możliwość ogrzewania się przy dwóch ogniskach. Przy temperaturze -10 C  przez cały czas zawodów była do dyspozycji gorąca herbata i ciepłe posiłki. W tłusty czwartek uczestnicy zawodów  otrzymali tradycyjne pączki. W przerwie zawodów „kreatywny” uczestnik w ramach żartu postanowił  sprawdzić czy pączek dokona ślizgu na lodzie toru…

Sędzią Głównym zawodów był Tomasz Koćmierowski – trener kadry narodowej szkolenia grupowego w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu. Delegatem Technicznym zawodów był Zbigniew Czoch – członek Zarządu PZSSan. Biurem zawodów kierowała Monika Pawlak Warzybok – Prezes UKS”15” Jelenia Góra.

W imieniu wszystkich startujących zawodników i zawodniczek, ich trenerów i opiekunów,  składamy serdeczne podziękowania zwłaszcza Przemysławowi i Henrykowi Pochłód i za ich pośrednictwem wszystkim organizatorom i wolontariuszom za przygotowanie toru w warunkach dużych wahań temperatury, stworzenie  bardzo dobrej atmosfery i oprawy w czasie zawodów oraz uroczystości rozpoczęcia i dekoracji medalowej w Szkole Mistrzostwa Sportowego  im. Polskich Olimpijczyków w Karpaczu.

W tym miejscu pojawia się zasadnicze pytanie - jak długo jeszcze polscy saneczkarze  będą skazani na rozgrywanie imprez mistrzowskich rangi Mistrzostw Polski za granicą lub czasami przy nawrotach zimowych warunków w Polsce na torze „krótkim”?-  bo innego w naszym kraju nie posiadamy, ale posiadamy piękne tradycje, sukcesy w „erze torów naturalnie mrożonych” i duży potencjał na rozwój tej olimpijskiej dyscypliny sportu.. Czas na wybudowanie w Polsce przynajmniej jednego toru lodowego sztucznie mrożonego, na którym można rozgrywać także najbardziej prestiżowe zawody międzynarodowe i kilku torów kompozytowych do szkolenia młodzieży.

 

Więcej zdjęć

Zdjęcia udostępnione z dokumentacji fotograficznej p. Janusza Łątki i Patrycji Łątki

https://nie-codziennafotografia91.pixieset.com/karpacz2021 Hasło: sanki

 

Zdjęcia udostępnione przez Zbigniewa Czocha

 

https://drive.google.com/drive/folders/1xR4hlJDBgSA0VxuqgrEu8JFh5Lqz6h9B?usp=sharing

 

KLASYFIKACJA MEDALOWA

 

Juniorki - jedynki :

1. Patrycja Karaś - (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra/SMS Karpacz)

2. Anna Bryk - (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra/ SMS Karpacz)

3. Dominika Piwkowska - (UKS Nowiny Wielkie/ SMS Karpacz)

Juniorzy - jedynki:

1. Mateusz Karaś - (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra/SMS Karpacz)

2. Jakub Karaś - (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra/SMS Karpacz)

3. Jędrzej Poniatowski - (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra)

Juniorki Młodsze - jedynki :

1. Zuzanna Pieroń - (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra)

2. Weronika Grzywińska - (UKS „15” Jelenia Góra)

3. Ewa Białogłowy -  UKS Nowiny Wielkie

Junior Młodszy - jedynki:

1. Arkadiusz Trojga - (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra/ SMS Karpacz)

2. Karol Warzybok - (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra)

3. Michał Gancarczyk - (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra)

 

Junior - dwójki

1. Jakub Karaś, Mateusz Karaś - (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra/ SMS Karpacz)

2. Marek Samek(UKS Tajfun Nowy Sącz), Kamil Dziedzina (KS Dunajec Nowy Sącz)

3. Jędrzej Poniatowski (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra), Patrycja Karaś - (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra/ SMS Karpacz )

 

Junior młodszy-  dwójki

  1. Michał  Gancarczyk, Nikodem Szefliński - (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra)
  2. Karol Warzybok, Witold Dutkowski - (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra)
  3. Arkadiusz Trojga - (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra/ SMS Karpacz), Konrad Żmurko (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra)

Junior – drużyny

      1. Patrycja Karaś - (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra/ SMS Karpacz )

1.Jędrzej Poniatowski -  (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra)

       1.Jakub Karaś – (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra/ SMS Karpacz )

1.Mateusz Karaś -  (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra/ SMS Karpacz )

2. Natalia Wojnarowska – (UKS Tajfun Nowy Sącz),

2. Patryk Pietrzak  – (UKS Tajfun Nowy Sącz),

2. Marek Samek -  (UKS Tajfun Nowy Sącz),

2. Kamil Dziedzina –( KS Dunajec Nowy Sącz )

3. Agata Miciak – (UKS Nowiny Wielkie)

3. Łukasz Mika – (UKS Nowiny Wielkie)

3.Nikola Domowicz – (UKS Nowiny Wielkie/ SMS Karpacz)

       3. Dominika Piwkowska – (UKS Nowiny Wielkie/ SMS Karpacz)

 

Junior młodszy – drużyny

  1. Zuzanna Pieron – ( MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra)

       1.Arkadiusz Trojga - (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra/ SMS Karpacz)

1.  Karol Warzybok – (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra)

1. Witold Dutkowski – (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra)

 

2. Weronika Grzywińska –( UKS”15” Jelenia Góra)

  1. 2. Krzysztof Schulc - (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra/ SMS Karpacz),

2. Michał  Gancarczyk - (MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra)

2.Nikodem Szefliński – ( MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra)

 

3.Kornelia Kondracka- ( UKS Nowiny Wielkie)

3.Kuba Marciniak - ( UKS Nowiny Wielkie)

       3.Radosław Milka - ( UKS Nowiny Wielkie)

3.Wiktoria Siwak – (UKS Nowiny Wielkie)

Pełne wyniki w rubryce „wyniki” – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży