czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Polscy trenerzy i niemieccy eksperci saneczkarstwa u podnóża Śnieżki w Karpaczu

07 września 2020, godz. 12:25  

A A A

Myśl o zorganizowaniu przez Polski Związek Sportów Saneczkowych Seminarium dla trenerów i instruktorów w saneczkarstwie zrodziła się  wiele miesięcy temu podczas wspólnego spotkania członków Zarządu PZSSan. z trenerami i instrukturami -opiekunami ekip uczestniczących w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Murzasichle.

W wyniku inspiracji Zarządu PZSSan, trener Marek Skowroński  podjął  starania, by do Polski przyjechali  wybitni  eksperci – wykładowcy z Niemieckiej Federacji Sportów Saneczkowych Jan Eichhorn- szef trenerów z Oberhof  i  Robert Eschrich - mechanik Niemieckiej Federacji Sportów Saneczkowych. Wsparcia  finansowego udzielił Polski Komitet Olimpijski w ramach światowego programu Solidarności Olimpijskiej i Światowa Federacja Saneczkowa FIL. Zaproszenie – za zgodą Dyrektor Instytutu Sportu Państwowego Instytutu Badawczego  dr Urszuli Włodarczyk - przyjęli  prelegenci z Instytutu Sportu- Państwowego Instytutu Badawczego  dr Tomasz Grzywacz przedstawiciel Zespołu Metodycznego i opiekun PZSSan w IS-PIB i Piotr Marek – koordynator Akademii Trenerskiej.  Ponad czterdziestu uczestników seminarium przyjechało do Szkoły Mistrzostwa Sportowego do Karpacza. Trzydniowe seminarium szkoleniowe w dniach 3-5 września br. przyniosło nie tylko możliwość pogłębienia wiedzy merytorycznej, ale też dało impuls do wymiany poglądów i integracji trenerów saneczkarstwa poza oficjalnymi wykładami i warsztatami. Prelegenci z Niemiec przeprowadzili wykłady m.in. nt. saneczkarstwa dzieci w Niemczech, naboru i szkolenia młodzieży, metodyki nauczania techniki i jazdy na torze lodowym, zasad budowy i dopasowania sanek dla zawodnika oraz obróbek nakładek metalowych. Odbyły się także wielogodzinne praktyczne zajęcia warsztatowe ukierunkowane na przygotowanie sanek do zawodów na najwyższym światowym poziomie.

Seminarium wzbudziło zainteresowanie naszych kadrowiczów Wojciecha Chmielewskiego, Jakuba Kowalewskiego, Kacpra Tarnawskiego i Natalii Jamróz którzy też uczestniczyli w części zajęć – być może w przyszłości także kandydaci na szkoleniowców.

Na zakończenie seminarium z prezentacją wystąpił p. Grzegorz Borkowski z Polskiej Agencji Antydopingowej „POLADA”. Przekazał wiele interesujących informacji na temat zapobiegania dopingu w sporcie. Na zakończenie seminarium wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa. Goście z Niemiec nie szczędzili pozytywnych słów o walorach seminarium i o potencjale jaki ma Karpacz w kontekście rozwoju saneczkarstwa. Deklarowali dalszą współpracę szkoleniową, także podczas akcji szkoleniowych naszych reprezentantów w Niemczech.