czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Polska sztafeta na 6 miejscu w Mistrzostwach Świata - najlepszy wynik w historii

30 stycznia 2023, godz. 08:43

A A A

Polska sztafeta w składzie Klaudia Domaradzka, Mateusz Sochowicz, Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski osiągnęła na niemieckim torze w Oberhof najlepsze historyczne miejsce.

W rozgrywanej podczas Mistrzostw Świata od ponad dziesięciu lat konkurencji sztafet Polacy nigdy nie zdobyli tak wysokiego miejsca. Szósta lokata zajęta w Oberhof jest bezsprzecznym sukcesem. Wszystkie  ślizgi były wykonane z dużą determinacją i wolą zajęcia lepszego miejsca niż podczas ostatnich Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Tam Polacy zajęli 8 miejsce. Progres jest  wyraźny. Polską drużynę wyprzedziły jedynie ekipy z Niemiec, Austrii, Łotwy, Włoch i USA. To światowa elita. Na szóste miejsce wyprowadziła Polską sztafetę dwójka Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski. Wcześniej, zajęli oni  w konkurencji sprintów dwójek i dwójek  jedenastą lokatę. W Oberhof zdecydowanie lepiej niż podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie zaprezentował się Mateusz Sochowicz i Klaudia Domaradzka. Mateusz w Pekinie zajął 25 miejsce a w Oberhof ambitnie walczył w pierwszym ślizgu oraz  w ślizgu finałowym zajmując ostatecznie  18 lokatę. Klaudia w Pekinie zajęła 27 miejsce a w Oberhof dostała się do finału w którym po dwóch ślizgach została sklasyfikowana na 20 miejscu. W obu przypadkach to progres od Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie  o 7 miejsc. Klaudia została też sklasyfikowana na 9 miejscu Mistrzostw Świata kobiet do lat 23. Konkurencja jedynek kobiet jest dobrze wspierana przez drugą polską zawodniczką Natalię Jamróz. W Oberhof zajęła 34 lokatę a w MŚ do lat 23  zajęła 16 miejsce.  Natalia wie, że w przyszłym sezonie stać ją na dużo więcej. Wyniki osiągnięte w Oberhof są tym bardziej cenne, że – jak powiedział trener Marek Skowroński -  w okresie przed MŚ Polacy zmagali się z dolegliwościami zdrowotnymi. Organizatorzy MŚ postanowili przeprowadzić ciekawą akcję. Każdej z ekip kibicowały dzieci z pobliskich  szkół. Polaków wspierały dzieci ze szkoły w Suhl z barwami biało-czerwonymi. Polskie flagi były widoczne podczas Mistrzostw Świata w Oberhof. Nasi zawodnicy widzieli też niesiony przez dzieci duży transparent z napisem „ Powodzenia Polska”.