czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Postęp prac konstrukcyjnych na olimpijskim lodowym bobslejowo-saneczkowo-skeletonowym torze

24 czerwca 2024, godz. 21:15  

A A A

Lake Placid (FIL/15 czerwca 2024) Przygotowania do Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2026 w Mediolanie-Cortinie postępują zgodnie z planem. Drugiego dnia 72. Kongresu FIL w Lake Placid Normunds Kotans, przedstawiciel Komitetu Organizacyjnego Milano-Cortina 2026, poinformował o aktualnym stanie prac budowlanych na torze saneczkowym w Cortina Sliding Centre.

„Budowa toru olimpijskiego w Cortinie postępuje. Jak dotąd poczyniono znaczne postępy” – relacjonuje Kotans, pokazując zdjęcia i plany delegatom 27 federacji narodowych. Wyjaśnił realizowany projekt toru olimpijskiego i wskazał trzy tunele i odcinki torów, takie jak „Labirinto” w środkowej części oraz historycznie znane zakręty „Antelao” i „Cristallo” w dolnej części toru.

W sumie tor bobslejowo -  saneczkowo- skeletonowy w Cortina Sliding Center będzie miał 16 zakrętów i długość 1400 metrów przy różnicy wysokości 107 metrów. Pokazano zaktualizowane wizualizacje domów startu i mety.

Test makiety odbył się już 29 maja. Kolejne posiedzenie Komisji Budowy Toru FIL zaplanowano na 26 czerwca 2024 r. Wstępna homologacja toru odbędzie się wiosną 2025 r., po czym odbędzie się ITW (Międzynarodowe Tydzień Treningowy) jesienią 2025 r.

Normunds Kotans podkreślił znaczenie postępu w budowie toru w Cortinie: „Chcemy mieć pewność, że Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Cortinie d”Ampezzo i ukończymy na czas nasz nowy lodowy tor saneczkowy sztucznie mrożony”.

Opracowanie: FIL

fot.: Simico