czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Puchar Świata na torach naturalnych w Winterleiten. Obiecujący początek sezonu startowego

21 grudnia 2020, godz. 07:42  

A A A

Sezon 2020/2021 Pucharu Świata w saneczkarstwie na torach naturalnych rozpoczął się 17 grudnia 2020 roku w austriackiej miejscowości Obdach-Winterleiten.

Pomimo trudności  w realizacji akcji szkoleniowych przed sezonem startowym z powodu epidemii koranowirusa COVID-19 początek bardzo udany zwłaszcza dla pań.

Obiecująco wystartowały w sezonie 2020-21 dwie najlepsze polskie saneczkarki. Julia Płowy zajęła w pierwszych zawodach Pucharu Świata  12 miejsce a w drugich 11 miejsce. Tuż za nią została sklasyfikowana Klaudia Promny : 13 i 12 miejsce. Polki zostały wyprzedzone jedynie przez renomowane zawodniczki trenujące na własnych torach we Włoszech, Austrii i Niemczech. Jeśli ta dyscyplina znajdzie się w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Cortina d’Ampezzo w 2026 roku, to młode polskie zawodniczki  osiągną wówczas optymalny wiek i profesjonalne doświadczenie. Regulamin MKOl zazwyczaj jest restrykcyjny i w systemie kwalifikacji bierze pod uwagę  uniwersalizm igrzysk.  Zapewne nie pozwoli na uczestniczenie wielu zawodników z tego samego kraju w jednej konkurencji  jak  ma to miejsce w pucharowych zawodach FIL. Szanse Juli i Klaudii byłyby w 2026 roku większe, bo  mniej liczbowo zaznaczone austriacko, włosko niemiecką hegemonią  niż w miniony weekend. Bardzo dobry czwarte miejsce, tuż za podium, wywalczyli reprezentanci Polski w sztafecie:julia Płowy, Szymon Majdak i Jan Jadwiszczok. W zawodach PŚ w Winterleiten wzięli udział  też singliści:Paulina Lipińska, Szymon Majdak, Sylwester Jadwiszczok, Kacper   Adamski     i dwójka   Szymon Majdak/Sylwester Jadwiszczok. Przed nimi wszystkimi jeszcze dużo pracy. Polską kadrą narodową opiekują się trenerki  Mirosława Ogrodzka – trener główny oraz  Małgorzata Jędrzejko.