czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Saneczkarskie święto w Jeleniej Górze - VI Memoriał im. Mariusza Warzyboka

20 września 2021, godz. 18:15  

A A A

Ponad stu zawodników wzięło udział  w dniach 17 i 18 września w VI Memoriale im. Mariusza Warzyboka w saneczkarstwie, rozgrywanym na terenie Transgranicznego Centrum Turystyki Aktywnej w Jeleniej Górze- Sobieszowie.

Zawody rekreacyjno-sportowe  rozegrane zostały na sankorolkach. Memoriał poświęcony pamięci zmarłego w 2011 roku saneczkarza KS Śnieżka Karpacz od sześciu lat przyciągnął do Jeleniej Góry najlepszych zawodników w Polsce. Na starcie tegorocznej edycji stanęli saneczkarze m.in. z Nowego Sącza, Krynicy-Zdrój  Nowin Wielkich, Bielska Białej,  Karpacza i Jeleniej Góry oraz zawodnicy z Czech. Impreza miała na celu popularyzację dyscypliny. Imprezę zorganizowały kluby UKS „15” Jelenia Góra i MKS Karkonosze – Sporty Zimowe Jelenia Góra. Polski Związek Sportów Saneczkowych i Urząd Miasta Jelenia Góra wsparły finansowo przedsięwzięcia organizacyjne. Honorowego Patronatu udzielił Prezydent Miasta Jeleniej Góry Pan Jerzy Łużniak.

W zawodach w kategorii rocznik 1990 i starsi   wzięli udział : były  reprezentant Polski Adam Wanielista, Przemysław Pochłód – obecny trener kadry narodowej juniorów młodszych, Sylwester Poniatowski, Marta Pochłód i organizatorka imprezy Monika Pawlak Warzybok. Dla najlepszych zawodników przygotowano medale,  puchary i nagrody rzeczowe. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy medal. Były też upominki wielu lokalnych partnerów i pierwszego sponsora PZSSan firmy ODMET.

„…Startowali zarówno młodzicy, juniorzy młodsi, juniorzy, seniorzy i zawodnicy w kategorii masters. Każdy dysponował  tym samym sprzętem więc szanse były bardzo wyrównane. Liczyły się tylko umiejętności…) – podkreśliła Monika Pawlak – Warzybok, główna organizatorka zawodów.

Ogromne zainteresowanie dzieci i młodzieży a także rodziców uprawianiem saneczkarstwa niestety „nie idzie w parze” z rozwojem infrastruktury sportowej. Podobnie jak w całym kraju także w Jeleniej Górze  i okolicach brakuje toru saneczkowego z prawdziwego zdarzenia. Mimo tego na terenie miasta prężnie działają kluby uprawiające saneczkarstwo m.in. UKS „15” i MKS Karkonosze Sporty Zimowe, które szkolą potencjalnych olimpijczyków Na szczęście najbliższa przyszłość rysuje się bardziej optymistycznie.

O szansach budowy w kompleksie Transgranicznego Centrum Turystyki Aktywnej w Jeleniej Górze-Sobieszowie nowoczesnego kompozytowego toru saneczkowego, niewykluczone, że także sztucznie mrożonego, który pozwoliłby na „zrewolucjonizowanie” procesu szkolenie dzieci i młodzieży a także organizację zawodów saneczkowych i zjazdy rekreacyjne dla wszystkich chętnych,  rozmawiano podczas roboczego spotkania z udziałem sekretarza generalnego PZSSan Janusza Tatery, wiceprezydenta Miasta Janusza Łyczko, przedstawicieli kierownictwa MKS Karkonosze- Sporty Zimowe w Jeleniej Górze: prezesa Zbigniewa Stępnia,  wiceprezesa Janusza Wojtasa i trenera saneczkarstwa Sylwestra Poniatowskiego. Rozmawiano o aktualnym stanie przygotowań do budowy. Prace logistyczno-prawne i projektowe są w toku. Należy mieć nadzieję, że słowa wypowiedziane przez wiceprezydenta Jeleniej Góry Janusza Łyczko „…Cały czas rozmawiamy o budowie takiego toru. Musi być spełniony natomiast jeden warunek – musi być zgodność z planem zagospodarowania przestrzennego. Jesteśmy już bardzo blisko do podjęcia takiej decyzji….” zmaterializują się w ciągu najbliższych 2-3 lat i wówczas na takim nowoczesnym obiekcie, w zupełnie innych warunkach, będziemy mieli możliwość zorganizowania nie tylko kolejnych edycji Memoriału im. „Mariusza Warzyboka” ale także Mistrzostw Polski na sankorolkach.

VII edycja memoriału zaplanowana jest na trzeci weekend września 2022. Warto już dzisiaj wpisać sobie do kalendarza tę datę i zarezerwować czas, by wybrać się do Jeleniej Góry-Sobieszowa na tę niezwykle cenną imprezę, na której „buzie wszystkich uczestników są stale uśmiechnięte”.

WYNIKI
Start niski
Start wysoki

Wiadomości

21 lutego 2024, godz. 10:30
Mistrzostwa Świata Juniorów w Lillehammer
18 lutego 2024, godz. 13:42
Zawody 7 Pucharu Świata w Oberhof
12 lutego 2024, godz. 13:15
Zawody 6 Pucharu Świata w Oberhof
06 lutego 2024, godz. 17:24
Mistrzostwa Europy Juniorów w St. Moritz.
04 lutego 2024, godz. 18:56
Z chodników... na zawody Pucharu Świata w Altenbergu

Zobacz wszystkie