czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Spotkanie z Marszałkiem Województwa Podlaskiego

20 marca 2019, godz. 15:52  

A A A

O szansach rozwoju sportu saneczkowego w paśmie Garbatych Mazur na Podlasiu i budowie nowego toru naturalnego w Szelment k/Suwałk rozmawiano podczas spotkania w dniu 18 marca 2019 r.  przedstawicieli  Polskiego Związku Sportów Saneczkowych: wiceprezesa Jana Błońskiego i sekretarza generalnego Janusza Tatery z marszałkiem Województwa Podlaskiego Arturem Kosickim. W spotkaniu uczestniczyli także Janusz Kochan, prezes Podlaskiej Rady Olimpijskiej i Tomasz Szeweluk, Dyrektor Gabinetu Marszałka.

Zdaniem ekspertów PZSSan niezagospodarowany jar znajdujący się w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Turystyki w Szelment znakomicie nadaje się do utworzenia profesjonalnego toru do uprawiania saneczkarstwa na torze naturalnym. Już dzisiaj teren ten jest przygotowany do podjęcia prac ziemnych, zmniejszających spadek jaru i wytyczenie toru o długości do 900 metrów, a więc spełniających kryteria określone przez Światową Federację Saneczkową FIL do organizacji Pucharów Świata juniorów i seniorów, a także  Mistrzostw Świata i Europy. FIL zapewnia pomoc merytoryczną przy projektowaniu nowoczesnego toru z wykorzystaniem m.in. odnawialnych źródeł energii.

Polski Związek Sportów Saneczkowych dwukrotnie : w 2018 i 2019 roku zorganizował na tymczasowym torze wyznaczonym na skoku narciarskim na obiekcie Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Szelment Mistrzostwa Polski Juniorów i Seniorów. Były tam bardzo dobre warunki atm osferyczne. Warto wspomnieć, że obiekt WOSiR położony u stóp Góry Jesionowej to nowoczesny kompleks sportowo-rekreacyjny, który w latach międzywojennych był jednym z pierwszych w kraju ośrodkiem szkolenia szybowników. Położony jest zaledwie 15 kilometrów od Suwałk, 18 kilometrów od granicy Polsko – Litewskiej, 26 kilometrów od jeziora Wigry i 7 km od centrum Suwalskiego Parku Krajobrazowego. W najbliższej przyszłości (po przygotowaniu profesjonalnego saneczkowego toru naturalnego) może stać się liczącym, nie tylko w naszym kraju, obiektem do organizacji wielu prestiżowych światowych imprez. W Ośrodku  można także obejrzeć zorganizowaną przez Mistrza Olimpijskiego w skokach narciarskich podczas  ZIO w Sapporo – Wojciecha Fortunę, niezwykle interesującą ekspozycję poświęconą sportom zimowym “Od Marusarza do Małysza i Kowalczyk”. W trakcie spotkania ze złotym medalistą olimpijskim Wojciechem Fortuną można uczestniczyć w ciekawej „lekcję edukacji olimpijskiej”.

Wiadomości

21 lutego 2024, godz. 10:30
Mistrzostwa Świata Juniorów w Lillehammer
18 lutego 2024, godz. 13:42
Zawody 7 Pucharu Świata w Oberhof
12 lutego 2024, godz. 13:15
Zawody 6 Pucharu Świata w Oberhof
06 lutego 2024, godz. 17:24
Mistrzostwa Europy Juniorów w St. Moritz.
04 lutego 2024, godz. 18:56
Z chodników... na zawody Pucharu Świata w Altenbergu

Zobacz wszystkie