czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Szansa na rozwój saneczkarstwa w Kurzętniku

12 stycznia 2020, godz. 08:29  

A A A

W dniu 9 stycznia br. Sekretarz Generalny PZSSan Janusz Tatera spotkał się z przedstawicielami kierownictwa urzędu gminy Kurzętnik: Adamem Zapałowskim -Zastępcą Wójta Kierownikiem Referatu Inwestycji i Rozwoju, Sekretarzem Gminy Kurzętnik Magdaleną Rynkowską i Andrzejem Kowalczykiem-inspektorem ds. sportu.

Druga wizyta sekretarza generalnego w Kurzętniku miała na celu przedyskutowanie możliwości powołania przy miejscowym Klubie Sportów Walki i Podnoszenia Ciężarów sekcji saneczkowej, a w perspektywie wybudowania na miejscowej Kurzej Górze saneczkowego toru naturalnie mrożonego lub z tworzywa sztucznego, który pozwoliłby na prowadzenie szkolenia młodzieży, organizacji zawodów saneczkowych, a także zjazdy rekreacyjne.  Nie można wykluczyć, że miejscowi zawodnicy, po intensywnych zajęciach szkoleniowych, będą mieli możliwość uczestniczenia w marcowych Mistrzostwach Polski na torze płaskim w Szelment k/Suwałk. Zastępca wójta A. Zapałowski potwierdził duże zainteresowanie realizacją pomysłu Polskiego Związku Sportów Saneczkowych, tym bardziej, że pobliska Kurza Góra, na której już bardzo prężnie funkcjonuje Ośrodek Narciarstwa Zjazdowego, stwarza bardzo dobre warunki do uprawiania także saneczkarstwa na torze płaskim. W ciągu moreny czołowej na której położona jest Kurza Góra, istnieje odpowiedni teren do urządzenia profesjonalnego toru saneczkowego. Warto dodać, że w  Kurzętniku uprawianie sportu i rekreacji jest „modne” i bardzo popularne. Jest wiele zainteresowanej uprawianiem sportu młodzieży. Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Noblistów Polskich odnoszą znaczące sukcesy w sportach walki, podnoszeniu ciężarów i piłce nożnej. Wielu mieszkańców uprawia sport rekreacyjnie korzystając z licznych obiektów sportowych (m.in. wielofunkcyjna hala sportowa, stadion piłkarski, boiska Orlika, basen i wzgórza moreny czołowej, które stwarzają świetne warunki do uprawiania rodzinnej rekreacji. Na Kurzej Górze funkcjonuje oświetlony stok narciarski, planuje się wytyczenie i urządzenie dwóch dodatkowych. Jest czynny hotel, restauracja i wypożyczalnia sprzętu. W  bieżącym roku planuje się wybudowanie wieży widokowej podobnej, tylko „ troszeczkę mniejszej” niż na stoku narciarskim Słotwina w Krynicy-Zdrój. Najprawdopodobniej będzie można z niej zobaczyć Pola Bitwy Grunwaldzkiej. Sami produkują śnieg (do +30 C).

Info > Miejscowość o genezie średniowiecznej.. Początkowo osadnictwo ludności słowiańskiej. Pierwsza wzmianka pojawia się w roku 1291. Wówczas biskup chełmiński Werner nadał kapitule chełmińskiej ziemie w okolicy góry Chornichium. Na początku XIV wieku powstaje parafia. Około 1330 roku osada, która powstała przy zamku kapitulnym, uzyskała prawa miejskie. W dokumencie uposażenia parafii z 1361 roku wymieniono „miasto Kurzętnik”. Herb i pierwsza znana pieczęć Kurzętnika pochodzą z XIV wieku i zawierają wizerunek koguta. Miasteczko otoczone było murami. Spory kwadratowy rynek, od którego narożników rozchodziły się regularnie ulice, świadczy o typowo handlowym rozplanowaniu miasta.

Spod Kurzętnika 11 lipca 1410 zawróciły wojska Jagiełły, by uniknąć bitwy podczas przeprawy przez Drwęcę podczas marszu na Malbork. Po bitwie grunwaldzkiej Kurzętnik znalazł się pod zarządem rycerza Jana Kretkowskiego, ale na mocy postanowień I pokoju toruńskiego znalazł się nadal w granicach państwa zakonu krzyżackiego. Straty podczas wojny głodowej w 1414 roku wyliczono na 8000 guldenów. W 1454 na prośbę Związku Pruskiego król Kazimierz IV Jagiellończyk przyłączył region wraz z Kurzętnikiem do Polski, po czym wybuchła wojna trzynastoletnia. W październiku 1454 Krzyżacy zdobyli i spalili zamek kapitulny. Ostatecznie do Polski przyłączony po II pokoju toruńskim. Pozostając w latach 1466–1772 w granicach Polski, Kurzętnik stał się ważnym ośrodkiem targowym (handel końmi). Administracyjnie przynależał do województwa chełmińskiego.

W roku 1659, w czasie potopu szwedzkiego, miasteczko zostało spalone przez Szwedów, a ludność opuściła miasto. Po pięciu latach (po roku 1664) miasto zaczęło się powoli odbudowywać (nie sprzyjały temu wojny) i ponownie zaludniać. Po I rozbiorze Polski we wrześniu 1772 roku miasto zostało wcielone do Prus. Rozpoczął się okres powolnej germanizacji, przerwany na czas przynależności do polskiego Księstwa Warszawskiego w l. 1807-1815. Ważnym wydarzeniem dla Kurzętnika było utworzenie z dniem 1 października 1858 roku prywatnego Instytutu Przygotowawczego Chłopców do Gimnazjum i Szkół Realnych. W 1868 przeniesiono je do pobliskiego Nowego Miasta. W 1905 roku Kurzętnik utracił prawa miejskie. Po I wojnie światowej traktatem wersalskim z dnia 28 czerwca 1919 roku powiat lubawski wraz z Kurzętnikiem został przyznany Polsce. 

Największy ośrodek narciarski w północnej Polsce – Kurza Góra

Położona w Kurzętniku niedaleko Nowego Miasta Lubawskiego Kurza Góra jest stacją narciarską z prawdziwego zdarzenia. Miłośnicy białego szaleństwa znajdą tu wszystko, co potrzebne do świetnej zabawy, a otoczenie mazurskiej przyrody sprawi, że zjazdy będą niezapomniane. Tym, co wyróżnia Kurzą Górę spośród innych ośrodków, jest specjalna technologia naśnieżania wprowadzona przez Geira Olsena (odpowiedzialnego m.in. za przygotowanie stoków podczas Igrzysk Olimpijskich w Soczi). Dzięki niezwykle nowoczesnemu urządzeniu na Kurzej Górze można produkować śnieg nawet w temperaturze + 30 °C. Wytwarzając 200 m3 najwyższej jakości białego puchu na dobę, to największa fabryka w Europie!. Na Kurzej Górze działają 2 oświetlone trasy zjazdowe z wyciągami orczykowymi. Pierwsza z nich ma długość 770 m i różnicę wzniesień 64 m (najdłuższa trasa w północnej Polsce), druga długość 550 m i różnicę wzniesień 62 m. Jest też łagodna trasa dla dzieci (różnica poziomów 3,5 m), tzw. „ośla łączka” o długości 60 m wraz z wyciągiem taśmowym. Poza tym wiele rozrywki dostarcza Zimowy Park Rozrywki z torem do snowtubingu. Na terenie kompleksu funkcjonuje też szkółka narciarska prowadząca zajęcia indywidualne i grupowe dla uczestników w różnym wieku, wypożyczalnia i serwis sprzętu narciarskiego. Nie lada atrakcją jest także 800-metrowe zadaszone lodowisko z wypożyczalnią łyżew.

KURZA GÓRA - PREZENTACJA