czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Udana wstępna homologacja Yanqing Sliding Center

01 grudnia 2020, godz. 19:35  

A A A

W dniach 26-30 października 2020 r. w Centrum Yanqing położonym na północnym zachodzie  od Pekinu odbyły się pierwsze międzynarodowe zawody testowe na nowym torze olimpijskim wybudowanym na XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Pekinie.

Homologacja dotyczyła dwóch międzynarodowych federacji FIL (saneczkarstwo) i IBSF (bobsleje i skeleton). Wstępna homologacja została zaplanowana na marzec 2020 br. ale została przełożona ze względu na globalne rozprzestrzenianie się koronowirusa COVID-19. Pod kierownictwem Dyrektora Technicznego FIL Christiana Eigentlera w ośmiu sesjach treningowych ukończono 115 zjazdów saneczkowych i dwie sztafety drużynowe na trzech wysokościach startowych. Dyrektor techniczny FIL, Christian Eigentler, powiedział: „Organizacja i współpraca z Managerami  Komitetu Organizacyjnego Igrzysk BOCOG  Xudong Zhangiem i  Normundsem Kotansem była doskonała. Pre-homologacja została optymalnie przygotowana i pod każdym względem przebiegła zgodnie z planem”. Loty czarterowe i wysokie standardy bezpieczeństwa w zakresie kontroli zakażeń przekonały wszystkich  o perfekcyjnej obsłudze nie tylko na torze. National Sliding Center w Yanqing szczyci się 1,9-kilometrowym torem do rozgrywania zawodów saneczkarskich, bobslejowych i skeletonowych, który jest pierwszym takim torem  w Chinach, trzecim w Azji i 19 na świecie.

Parametry toru są prawidłowe, a standardy bezpieczeństwa doskonałe. Tor w Yanqing Sliding Center jest obliczany na prędkość około 135 km na godzinę. Ponadto nowy tor olimpijski ma nowoczesną charakterystykę. Pierwsza krzywa  jest niezwykle otwarta. Następnie koło „kreisel” ma średnicę o dwa metry większą niż na torze Königssee. Ma ośmioprocentowe nachylenie przy wjeździe i 16% nachylenie przy wyjeździe. Walter Plaikner, szef komisji ds. Torów FIL powiedział w Yanqing : „Nowy tor olimpijski w Chinach został wdrożony w sposób czysty architektonicznie. Testy w październiku 2020 odbyły się w bardzo dobrych  warunkach. Poprawki, o które prosiliśmy, zostały wprowadzone natychmiast i ku naszej pełnej satysfakcji. Standardy bezpieczeństwa są bardzo wysokie” Osoby odpowiedzialne za budowę nowego toru włożyły wiele pracy w architekturę i budowę toru. Tor nie jest łatwy do jazdy. Są elementy podobne do tych na torach olimpijskich w Nagano, Soczi i Whistler, ale są też zupełnie nowe nigdzie indziej nie stosowane. 

Yanqing jest geograficznie częścią Rady Miejskiej Pekinu i znajduje się na północny zachód od stolicy Chin. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Yanqing planowane jest również rozegranie zawodów w narciarstwie alpejskim. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie  odbędą  się w dniach 4-20 lutego 2022 r.