czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

W Krynicy-Zdrój odbył się pierwszy Memoriał im. Michała Jasnosza i Jana Błońskiego

05 czerwca 2022, godz. 10:44  

A A A

Pamięci zmarłych Prezesów Polskiego Związku Sportów saneczkowych Michała Jasnosza i Jana Błońskiego zostały poświęcone zawody saneczkowe w Krynicy-Zdrój.

Inicjatorami I Memoriał im. Michała Jasnosza i Jana Błońskiego w saneczkarstwie na sankorolkach w dniu 4 czerwca br. byli: Lesław Poręba, Andrzej Śmierzchalski, Marek Skowroński i Barbara Rzeszut. Natomiast  organizatorami Uczniowski Klub Sportowy KTH Krynica-Zdrój i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krynicy-Zdrój. Memoriał odbył się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Krynicy-Zdroju Piotra Ryby i Polskiego Związku Sportów Saneczkowych. Zawody zorganizowano na głównej promenadzie miasta  na deptaku uzdrowiskowym w Krynicy-Zdroju. Wzięło w nich udział kilkudziesięciu uczestników z klubów z Małopolski, Śląska, UKS Nowin Wielkich, Słowacji i Ukrainy.

Uroczystego otwarcia Memoriału dokonał burmistrz Krynicy-Zdrój Piotr Ryba, natomiast Sekretarz Generalny PZSSan  Janusz Tatera, przybliżył zgromadzonym sylwetki i dokonania zmarłych prezesów PZSSan.

W sportowej  rywalizacji wzięli udział zawodnicy i zawodniczki, którzy wielokrotnie bronili polskich barw narodowych, ale też i ci, którzy swym zaangażowaniem i wolą walki  chcą udowodnić, że mogą w przyszłości zostać członkami kadry narodowej juniorów i juniorów młodszych a w przyszłości pojechać na Zimowe Igrzyska Olimpijskie. W rywalizacji wzięli udział też najmłodsi uczestnicy stawiający pierwsze kroki w saneczkarstwie. Do  Krynicy-Zdrój przyjechali zawodnicy ze Słowacji z olimpijką  Kataríną Šimoňákovą. W Memoriale wystartowali też zawodnicy specjalizujący się w saneczkarstwie na torach naturalnych pod opieką trenerek Małgorzaty Jędrzejko, Mirosławy Ogrodzkiej i wsparciu Lucyny Kabat i Marzeny Tyrkiel.    

Zawodnicy i trenerzy uczestniczący w Memoriale mieli   możliwość zdobycia wiedzy z zakresu techniki startu i jazdy również w saneczkarstwie na torach naturalnych.  Zajęcia pod nazwą „Tourbus” na specjalnie przygotowanych sankorolkach przez Międzynarodową Federację Saneczkową  przeprowadziła Cristina Gotschl, trener FIL  oraz   Simon Paregger, delegat FIL. Zostali oni zaproszeni do Polski na kilka dni  przez Polski Związek Sportów Saneczkowych. W poniedziałek 6 czerwca br. w Bielsku-Białej i Pszczynie również będą przeprowadzać programowe szkolenie FIL. Krzysztof Orszulik – członek Zarządu PZSSan odpowiedzialny za saneczkarstwo na torach naturalnych  przygotowuje wraz trenerkami  w tych miastach zajęcia szkoleniowe dla zawodników oraz dla dzieci i młodzieży, którzy być może bliżej zainteresują się uprawianiem saneczkarstwa sportowego. Będą je przeprowadzać zaproszeni  goście z Międzynarodowej Federacji Saneczkowej (FIL).

Po zawodach uczestnicy memoriału  - zgodnie z regulaminem – tj. tylko dzieci w wieku szkoły podstawowej  wzięły udział w zajęciach  promocyjnych aktywny tryb życia w ramach Programu Ministerstwa Sportu i Turystyki „Sport Wszystkich Dzieci – z podwórka na Zimowe Igrzyska Olimpijskie”. Zorganizował je UKS KTH Krynica -Zdrój.

Na zakończenie Memoriału zostały wręczone dla zawodniczek i zawodników okolicznościowe  puchary, medale, dyplomy i nagrody. Wręczali je Piotr Ryba, Burmistrz Krynicy-Zdrój, Zbigniew Czoch, Wiceprezes PZSSan, Janusz Tatera, Sekretarz Generalny PZSSan i Zofia Pocztarek, członek Zarządu PZSSan.

Delegatem technicznym zawodów był główny trener kadry narodowej seniorów Marek Skowroński. Sędzią głównym Zofia Pocztarek – członek Zarządu i skarbnik PZSSan. Sędzią startu była Barbara Rzeszut. Sędzią mety był  Andrzej   Śmierzchalski. Za bezpośrednie  przygotowanie Memoriału odpowiedzialny był Damian Dubel i Leszek Poręba ( UKS KTH Krynica-Zdrój), Tomasz Cieślicki ( Dyrektor MOSiR Krynica-Zdrój ). Delegacja PZSSan odwiedziła też grób i rodzinę  Michała Jasnosza oraz dedykowała specjalne pozdrowienia dla rodziny Jana Błońskiego.

Po bardzo udanej pierwszej edycji Memoriału, Burmistrz Krynicy-Zdrój Piotr Ryba oraz kierownictwo PZSSan, trenerzy i zawodnicy wyrazili nadzieję, że Memoriał  będzie w przyszłości cyklicznym wydarzeniem na stałe wpisanym do   kalendarza PZSSan i Miasta Krynicy-Zdrój.

WYNIKI - kliknij tutaj