czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Walne Zgromadzenie Delegatów PZSSan

13 czerwca 2019, godz. 12:23  

A A A

W dniu 8 czerwca 2019 r. w Warszawie odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Delegatów PZSSan z udziałem licznych zaproszonych gości (szczegóły – patrz w Sprawozdania).

Głównym tematem podejmowanym w dyskusji była konieczność rozwoju infrastruktury saneczkowej, w tym wznowienie zatrzymanej  w 2019 roku budowy toru lodowego sztucznie mrożonego w Krynicy-Zdrój, a także budowy torów saneczkowych z tworzywa sztucznego tzw. „plastykowych” w Bielsku-Białej, Karpaczu i Nowym Sączu oraz lodowych naturalnie mrożonych tzw. „płaskich” w Szczyrku-Biłej i na Garbatych Mazurach w Gołdapi i Szelment.

Poniżej tekst podjętej Uchwały w sprawie toru w Krynicy-Zdrój:

UCHWAŁA Nr 5/2019

Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczego

Delegatów Polskiego Związku Sportów Saneczkowych

z dnia 08.06.2019 roku

w sprawie wznowienia budowy toru lodowego sztucznie mrożonego w Krynicy-Zdrój

Walne Zgromadzenie Sprawozdawcze Delegatów Polskiego Związku Sportów Saneczkowych z siedzibą w Warszawie  stwierdza, że:

1. Najważniejszym przedsięwzięciem dla olimpijskich dyscyplin bobslei, saneczkarstwa  i skeletonu jest budowa wspólnego toru lodowego, sztucznie mrożonego, o olimpijskich parametrach, którego nie posiadamy w Polsce, co powoduje, że nie możemy poszerzać ilości obejmowanej szkoleniem uzdolnionej młodzieży, organizować imprez krajowych i międzynarodowych, w tym Mistrzostw Polski w kraju, a nie na „obczyźnie”. Brak toru i prestiżowych imprez międzynarodowych takich jak mistrzostwa świata i Europy seniorów i juniorów, to brak transmisji telewizyjnych promujących dyscypliny i trudności w pozyskaniu sponsorów.

2. Saneczkarstwo zaczęło rozwijać się w Krynicy-Zdrój, gdzie w 1929 roku wybudowano pierwszy tor saneczkowo-bobslejowy naturalnie mrożony. Marzenia o budowie pierwszego toru lodowego, sztucznie mrożonego zaczęto ponownie realizować w Krynicy-Zdrój. W 2008 roku rozpoczęto na Górze Parkowej budowę nowoczesnego toru lodowego, w śladzie wcześniej istniejącego. Opracowano ceniony w środowisku saneczkarskim projekt, uzyskano wszystkie pozwolenia. Wykonano wiele prac ziemnych, w tym budowę mostów i drogi transportu sanek, wydając na prace kilka milionów PLN z budżetu planowanego na poziomie do 80 milionów PLN.

3. Najlepszą lokalizacją dla tej inwestycji jest posiadająca bogatą historię uprawiania tych olimpijskich, zimowych dyscyplin sportu, rozpoznawalna w świecie Krynica-Zdrój. Dlatego też popieramy starania władz miasta Krynicy-Zdrój zmierzające do wznowienia zatrzymanej w 2009 roku budowy toru lodowego sztucznie mrożonego na Górze Parkowej.
 

Prezes Polskiego Związku Sportów Saneczkowych                               Przewodniczący Obrad

                            Michał Jasnosz                                                                     Jan Błoński

Wystąpienie Prezesa PZSSan Michała Jasnosza na Walnym Sprawozdawczo-Wyborczym Zgromadzeniu Delegatów Polskiego Związku Sportów Saneczkowych - KLIKNIJ TUTAJ