czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Wielka niespodzianka i historyczny sukces polskich saneczkarzy na torze lodowym w Oberhof

13 grudnia 2020, godz. 18:31  

A A A

Mamy medal Pucharu Świata, marzenie naszych zawodników. Niezwykle cenny, szczególnie w sezonie przedolimpijskim, niespodziewany, uwzględniając także wcześniejszą miesięczną kwarantannę po pozytywnych testach na koronawirusa COVID-19, co uniemożliwiło treningi na torach lodowych sztucznie mrożonych. Po swoich ślizgach ustanowili także rekord przebudowanego toru w Oberhof. To drugie podium w historii startów Polaków w Pucharach Świata. W ubiegłym sezonie w rywalizacji dwójek trzecie miejsce zajęli Chmielewski z Kowalewskim.

Sport byłby schematyczny gdyby nie było zaskakujących wyników. Miejsce polskiej sztafety na podium Pucharu Świata to było dotychczas niespełnione marzenie. Polscy reprezentanci Klaudia Domaradzka, Mateusz Sochowicz, Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski przed zawodami w niemieckim Oberhof liczyli optymistycznie na walkę o zajęcie 5-6 miejsca w prestiżowej rywalizacji sztafet. O miejsce na podium trudno było marzyć. Wśród dziesięciu sztafet Polacy jechali jako drudzy. Łatwo więc  można było obliczać na którym miejscu znajdą się w najgorszym wypadku w końcowej klasyfikacji. I sukcesywnie pięli się w górę….Gdy zjechali Włosi i przegrali z Polakami o 8 tysięcznych sekundy, uśmiech na polskich twarzach był widoczny nawet spoza masek. Sztafeta łotewska też przegrała. Rekord przebudowanego toru w Oberhof przez cały czas należał do polskiej sztafety. Do końca zawodów pozostały teoretycznie trzy najmocniejsze: austriacka, rosyjska i niemiecka. W teorii to one miały podzielić między sobą miejsca na podium. A jednak w sporcie nie ma schematów. Utytułowana sztafeta rosyjska uzyskała dopiero szóste miejsce a Polakom przypadło  podium.  Brawo. Serdecznie gratulujemy. 

Dwójka Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski zajęła 11 miejsce. Lepsze niż tydzień temu w Altenberg.W jedynkach Mateusz Sochowicz był osiemnasty a Klaudia Domaradzka dwudziest. To jest oczywisty progres w konkurencji jedynek w stosunku do ubiegłego sezonu niezależnie, od tego jaki jest skład osobowy obecnego Pucharu Świata. Za tydzień ostatnie w tym roku zawody Pucharu Świata w niemieckim Wintenberg. Tuż po Nowym Roku pucharowa rywalizacja saneczkarzy przeniesie się do Konigssee.