czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Wizyta w siedzibie Światowej Federacji Saneczkowej FIL w Berchtesgaden (Niemcy)

07 lutego 2019, godz. 17:07  

A A A

W dniu 6 lutego 2019 r. delegacja Polskiego Związku Sportów Saneczkowych w składzie: prezes Michał Jasnosz, wiceprezes Jan Błoński, sekretarz generalny Janusz Tatera i były mistrz świata, olimpijczyk Lucjan Kudzia złożyli wizytę w nowej siedzibie Światowej Federacji Saneczkowej (FIL). Delegacja spotkała się z prezydentem FIL Josefem Fendtem, dyrektorem wykonawczym FIL Christopherem Schweigerem oraz zwiedziła Muzeum Światowego Saneczkarstwa. Wśród zgromadzonych eksponatów znaleźliśmy także polskie pamiątki.

Podczas spotkania z prezydentem FIL Josefem Fendtem poinformowaliśmy o powrocie do pomysłu budowy na południu Polski toru lodowego saneczkowo-bobslejowo-skeletonowego sztucznie mrożonego. Informacja spotkala się z dużym zainteresowaniem i poparciem prezydenta FIL.

Podczas roboczego spotkania z dyrektorem wykonawczym FIL  Christopherem Schweigerem prezes PZSSan Michał Janosz podziękował za dotychczasową współpracę i okazywaną naszemu związkowi pomoc. Omówiono kierunki dalszej, wzajemnej współpracy. Dyr. Ch. Schweiger poinformował o aktualnym stanie  ubiegania się FIL o włączenie do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich konkurencji sanek na torach naturalnych. Negocjacje trwają. Są trudne, bo FIL napotyka na politykę MKOL zmniejszania ilości uczestników Igrzysk. Niemniej stwierdził, iż MKOL dostrzega atrakcyjność telewizyjną tej dyscypliny sportu. Rozmawialiśmy także o powrocie do koncepcji budowy w Polsce toru lodowego sztucznie mrożonego, torów plastykowych i naturalnych. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem centrali FIL. Dyrektor Ch.Schweiger poinformował nas o trwających w Austrii pracach nad projektem budowy nowego, tańszego w budowie i bardziej ekonomicznego w eksploatacji, toru lodowego sztucznie mrożonego z zastosowaniem m.in. fiberglasu i cienkich rurek plastykowych do mrożenia. Zaproponował pomoc w kontakcie z autorami tego ciekawego projektu, który już spotyka się z dużym zainteresowaniem środowiska saneczkarzy. Ustalono, że PZSSan w tej sprawie będzie utrzymywał ścisły kontakt z biurem FIL.

Wiadomości

21 lutego 2024, godz. 10:30
Mistrzostwa Świata Juniorów w Lillehammer
18 lutego 2024, godz. 13:42
Zawody 7 Pucharu Świata w Oberhof
12 lutego 2024, godz. 13:15
Zawody 6 Pucharu Świata w Oberhof
06 lutego 2024, godz. 17:24
Mistrzostwa Europy Juniorów w St. Moritz.
04 lutego 2024, godz. 18:56
Z chodników... na zawody Pucharu Świata w Altenbergu

Zobacz wszystkie