czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski... pierwsi ???

20 stycznia 2020, godz. 08:55  

A A A

Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski  zajęli wysokie  szóste miejsce w Mistrzostwach Europy  w norweskim Lillehammer.

W historii tej imprezy  w rywalizacji dwójek był to drugi, bardzo dobry polski występ. Powtórzyli swój sukces z Oberhofu, ale jednocześnie trzeba podkreślić, że żadna polska dwójka od czterdziestu jeden lat nie uplasowała się wyżej od Wojtka i Jakuba. Ich dobry występ jest tym bardziej zauważalny nie tylko przez całe środowisko Międzynarodowej Federacji Saneczkowej FIL i europejskie media, ale przede wszystkim przez  saneczkarzy z Niemiec, w tym przez  utytułowanych Tobbiasa i Arlta oraz  Eggerta i Beneckena. Polacy bezdyskusyjnie wyprzedzili wszystkie trzy startujące w Norwegii  dwójki niemieckie. Nie można w tym miejscu nie napisać o ogromnym dyskomforcie,  jaki odczuwają zarówno  polscy zawodnicy jak i trener kadry narodowej Marek Skowroński. Gdyby FIL  prowadził klasyfikację medalową dla zawodników, którzy startowali w Mistrzostwach Europy  z państw nie posiadających torów lodowych sztucznie mrożonych Wojtek i Jakub wyjechaliby z Lillehammer ze….złotymi  medalami. Podobnie jak ich młodzi następcy z Zimowych Młodzieżowych Igrzysk z St. Moritz. Wyniki sportowe osiągane przez naszych saneczkarzy muszą też być analizowane w szerokim kontekście braku w Polsce bazy szkoleniowej. Mimo to, widzimy naszą dwójkę nie tylko z powyższymi ...wirtualnymi złotymi medalami. Widzieliśmy ich realnie po pierwszym ślizgu  na pierwszym miejscu w klasyfikacji Pucharu Świata dwa miesiące temu w  Innsbrucku. Czy trenując wiele miesięcy w  Polsce – w podobnych warunkach jak Austriacy, Rosjanie, Niemcy, Włosi, na „własnym” torze lodowym sztucznie mrożonym - stanęliby na najwyższym podium w Mistrzostwach Europy ? Odpowiedzi będzie tyle, ilu czytających ten tekst.

Podczas ME w Lillehammer polska sztafeta w składzie Klaudia Domaradzka, Mateusz Sochowicz, Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski  zajęła dobre siódme miejsce, przy „małym błędzie” naszej dwójki. Gdyby nie on najprawdopodobniej szóste miejsce należałoby do naszych zawodników. W klasyfikacji Mistrzostw Europy , zarówno Klaudia Domaradzka jak i Mateusz Sochowicz zajęli w konkurencji jedynek  dwudzieste  drugie miejsca. W prowadzonej przez FIL klasyfikacji Mistrzostw Europy zawodniczek poniżej 23 lat  Klaudia Domaradzka  zajęła dwunaste miejsce. Warto odnotować także bardzo dobre i dobre starty oraz zajęte miejsca w Pucharze Narodów: W. Chmielewski z J. Kowalewskim – 1, M. Sochowicz – 16, K. Domaradzka – 17 i K. Tarnawski – 22. Gratulujemy. Czekamy na dalsze udane starty. Następny Puchar Świata na „polskim torze” w łotewskiej Siguldzie i Mistrzostwa Świata na olimpijskim torze w Soczi (Rosja).

Zb. Kumidor