czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Z chodników... na zawody Pucharu Świata w Altenbergu

04 lutego 2024, godz. 18:56  

A A A

Zawody Pucharu Świata sezonu 2023-24 minęły półmetek. Warto zauważyć, że na wynik sportowy składa się nie jeden element, nie jedna osoba a  cały splot dokonań – również trenera klubowego, instruktora… a nawet rodzica.  Pozornie w odległym już czasie.

Dwójka Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski  zajęła bardzo dobre 8 miejsce. Niespodzianką było dopiero 16 miejsce - po nieudanym drugim ślizgu  -renomowanej niemieckiej  dwójki Wendl, Tobias. W tym sezonie polska męska dwójka tylko w Whistler była lepsza niż obecnie w Altenbergu,  bo w Kanadzie w PŚ zajęła 7 miejsce. Po półmetku zawodów Pucharu Świata, w klasyfikacji generalnej sezonu 2023-24  Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski zajmują   10 miejsce spośród 27 męskich  dwójek. Zgromadzili już łącznie  178  punktów. W Lake Placid 32, w Whistler 46, w Winterberg 30, w Innsbrucku 28  a  podczas ostatniego PŚ w Altenberg 42 punkty. A zaczynali  swoją karierę dzięki zaangażowaniu środowiska osób z Dolnego Śląska, które oni doskonale znają i na pewno im  dziękują.

Nikola Domowicz i Dominika Piwkowska zostały sklasyfikowane na  10 miejscu. W klasyfikacji generalnej sezonu 2023-24  zajmują   też 10 miejsce spośród 20 kobiecych dwójek. Zgromadziły już łącznie  157 punktów. W Lake Placid 32, w Whistler 34, w Winterberg 30, w Innsbrucku 25  a  podczas ostatniego PŚ w Altenberg 36 punktów – najwięcej podczas startów w tym sezonie. A zaczynały swoją obecną karierę na kilku wiejskich  chodnikach…. w UKS Nowiny Wielkie. W tym lubuskim klubie  trwa od kilkudziesięciu lat ciężka praca z dziećmi i młodzieżą. Trenerzy z tego klubu wyszukali i szkolili   niedaleko Gorzowa Wlkp. późniejsze olimpijskie młode  talenty Natalii Wojtuściszyn i Ewy Kuls.  

Klaudia Domaradzka w Altenbergu weszła do  drugiej dziesiątki. Zajęła 18 pozycję. Pierwszy ślizg i międzyczasy plasowały  ją znacząco wyżej. Na pewno jest bardzo zmotywowana i  podbudowana i  będzie celować  do jeszcze lepszych pozycji. W klasyfikacji generalnej awansowała do dwudziestki. Jest na 20 miejscu. Czy w dzieciństwie gdy siadała na sanki  marzyła o  tym, że wywalczy sobie miejsce w kadrze seniorów? Ona sama najlepiej wie, ile to kosztowało ją własnego wysiłku. Ale też wie jak bardzo pomogło  w rozwoju jej kariery sportowej środowisko osób z Dolnego Śląska.

Podsumowanie:  z  chodników  … do Altenbergu

Reasumując warto podkreślić, że wiele osób doprowadziło do tego, że obecne zawodniczki i  zawodnicy kadry narodowej seniorów  zostali   wcześniej  ukształtowani przez rodziców, przez trenerów i instruktorów klubowych do obecnego prowadzenia ich przez trenera głównego kadry narodowej seniorów.

Zbigniew Kumidor

zdjęcia :  Mareks Galinovskis ( FIL )  

Wyniki

Jedynki  kobiet

https://www.fil-luge.org/cdn/uploads/wc-women-s-singles-altenberg-result-2nd-run.pdf

Dwójki  mężczyzn

https://www.fil-luge.org/cdn/uploads/wc-men-s-doubles-altenberg-result-2nd-run-1.pdf

Dwójki   kobiet

https://www.fil-luge.org/cdn/uploads/wc-women-s-doubles-altenberg-result-2nd-run-1.pdf 
Galeria