czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Z życia kadry narodowej - niespodzianka przed Mistrzostwami Świata Seniorów w Winterbergu (Niemcy)

01 lutego 2019, godz. 06:41  

A A A

W przededniu Mistrzostw Świata Seniorów na torze lodowym w Wintenbergu z kadrą reprezentacji Polski spotkało się kierownictwo Polskiego Związku Sportów Saneczkowych: prezes Michał Jasnosz, wiceprezes Jan Błoński i sekretarz generalny Janusz Tatera. W trakcie spotkania dokonano wstępnego podsumowania przebiegu sezonu startowego 2018/2019 i stanu przygotowań do startu w Mistrzostwach Świata Seniorów w Wintenbergu i Mistrzostwach Europy w Oberhof.  Prezes Michał Jasnosz przekazał na ręce głównego trenera kadry Marka Skowrońskiego najnowszej generacji sprzęt fizjoterapeutyczny do odnowy biologicznej mobilny Urto Six  fala uderzeniowa 6 Bar.

Info: Fala uderzeniowa nowej generacji to fale uderzeniowe promieniste wytwarzane przez sonde w kształcie pistoletu zakończoną tuleją z metalową przykrywką, do której za pomocą skompresowanego powietrza max 6 Bar przytwierdzona jest stalowa kula. Dzięki temu wytwarzana fala uderzeniowa promieniuje przez skóre w głąb tkanki podskórnej. Głębokość penetracji sięga od 4 cm do 9cm. Metoda fal uderzeniowych to idealna terapia wskazana przy przewlekłych patologiach przeszczepu ścięgien mięśniowych charakteryzujących się słabym unaczynieniem przyczepów kostnych gdzie leczenie fizjoterapeutyczne (infiltracja i terapia laserowa) okazały się nieskuteczne. Główne patologie nadające się do leczenia falami uderzeniowymi to:

  • Łokieć: zapalenie nadkłykcia kości ramiennej (tzw. łokieć golfisty i łokieć tenisisty)
  • Bark: patologie przczepu ścięgien mięśniowych, zespół bolesnego barku
  • Kolano: patologie więzadła rzepki i gęsiej stopki
  • Kość łonowa: patologie ścięgien mięśnia przywodziciela (atletyczna przepuklina)
  • Kostka: patologie ścięgna Achillesa, choroba Halgunda Severa (jałowa martwica kości piętowej)

Powyższy sprzęt jest wielce przydatny podczas okresu przygotowawczego gdzie podczas treningów siły maksymalnej pojawia sie wiele mikrourazów tkanek miękkich oraz okostnej. Praca wykonywana w czasie letnim z powodu długiego okresu trwania wywołuje wiele drobnych przewlekłych uszkodzeń, zapaleń mięśniowo- kostnych. Wprowadzane są stopniowo nowe bodźce treningowe oraz zmieniane nieprawidłowe wzorce ruchowe dzięki czemu zawodnicy mogą przesuwać swe maksymalne możliwości cech motorycznych coraz dalej. Jednakże wymaga to ogromnego zaangażowania ciała i nie rzadko pracy na wytrzymałości tkanki. Powyższy sprzęt pomoże w zapobieganiu urazom oraz pozwoli na nieprzerwana prace na wysokim poziomie. Natomiast podczas okresu startowego często zawodnicy ulegają uszkodzeniom tkanek z powodu obić na torze lodowym. W trakcie zgrupowań na wieży startowej oraz torach saneczkowych wielokrotne starty i jazda powodują drobne przewlekle zapalenia ścięgien przykręgowych mięśni grzbietu jak i więzadeł międzykręgowych. Terapia fala uderzeniowa ze względu na swoje parametry techniczne umożliwia profilaktykę oraz leczenie powyższych stanów, które nieleczone uniemożliwiają trenowanie.

Warto przypomnieć, że kadra seniorów i juniorów na torach lodowych otrzymała na początku grudnia 2018 r. także inny mobilny sprzęt fizjoterapeutyczny: GameReady  PRO 2.1 kompresja & chłodzenie, Theragun terapia wibracyjna przenośna,   Recovery Pump system Lite,  R mankiet biodro / udo ,  Weron - System TRX,  Reebok - Duży Dysk Powietrzny Stabilizujące, Weron - Trener Równowagi BOSU.   Cały sprzęt rehabilitacyjny do odnowy biologicznej został zakupiony ze środków publicznych, przekazanych za pośrednictwem Ministerstwa Sportu i Turystyki. W okresie przygotowania letniego w/w sprzęt będzie wykorzystany przez Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu.

Wiadomości

21 lutego 2024, godz. 10:30
Mistrzostwa Świata Juniorów w Lillehammer
18 lutego 2024, godz. 13:42
Zawody 7 Pucharu Świata w Oberhof
12 lutego 2024, godz. 13:15
Zawody 6 Pucharu Świata w Oberhof
06 lutego 2024, godz. 17:24
Mistrzostwa Europy Juniorów w St. Moritz.
04 lutego 2024, godz. 18:56
Z chodników... na zawody Pucharu Świata w Altenbergu

Zobacz wszystkie