czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Zarządzanie projektami w sporcie

18 kwietnia 2019, godz. 08:56  

A A A

Uczestniczyliśmy w kolejnej edycji szkolenia w ramach Akademii Zarządzania Sportem Instytutu Sportu.

15 kwietnia br. na Stadionie Narodowym odbyło się   trzecie w tym roku  szkolenie w ramach Akademii Zarządzania Sportem organizowane przez Instytut Sportu- Państwowy Instytut Badawczy. Tematem przewodnim było zarządzanie projektami w sporcie: pozyskiwaniem funduszy unijnych na projekty europejskie dla klubów i federacji sportowych (prelegent Spartaco Grieco MSV Sport Club, Włochy), organizację światowych projektów sportowych na przykładzie wyścigu kolarskiego „Tour de Pologne” i imprez towarzyszących (prelegent Czesław Lang, Lang Team) oraz wybrane elementy zarzadzania projektami (prelegent dr Bartosz Grucza, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie).

Janusz Tatera – Sekretarz Generalny PZSSan w części warsztatowej prowadzonej przez dr Bartosza Gruczę ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przedstawił przykładowo bardzo ważny  aspekt zarządzania projektowego oparty o badania naukowe prowadzone przez Instytut Sportu i Politechnikę Warszawską na zlecenie Polskiego Związku Sportów Saneczkowych. Podkreślił, że w naszej dyscyplinie sportu o sukcesie zawodnika decydują tysięczne części sekundy, a więc o końcowym wyniku musi decydować także technologia: kształt miski saneczkowej, pozycja zjazdowa zawodnika, jakość płozów i oporność strojów zjazdowych. Ponieważ nie posiadamy w kraju toru lodowego sztucznie mrożonego, przy ograniczonej dostępności torów w Niemczech i Austrii oraz braku możliwości zakupu najwyższej jakości sprzętu saneczkowego (nie można go kupić w hurtowni, czy sklepie, a tylko w bardzo nielicznych warsztatach w Niemczech, Łotwie i Rosji, które -co jest zrozumiałe-nie sprzedadzą metali najwyższej klasy, rezerwując je dla swoich zawodników) Polski Związek Sportów Saneczkowych postanowił w oparciu o potencjał badawczy polskich naukowców i uczelni, zlecić badania mające doprowadzić do zoptymalizowania parametrów sanek, perfekcyjnego ułożenia sylwetki zawodnika i uzyskania własnych metali pozwalających na wyprodukowanie najwyższej jakości płóz saneczkowych. Finalnie zamierzamy doprowadzić w Polsce do produkcji sanek wyczynowych, pozwalających na odniesienie znaczącego sukcesu sportowego i ponowny rozwój tej zimowej olimpijskiej dyscypliny  sportu w kraju. Naszym zdaniem potencjał badawczy w Polsce jest bardzo duży i chcemy z niego skorzystać, zapraszając polskich naukowców do współpracy a  dobre zarządzanie tym projektem ma realne przesłanki do osiągnięcia podczas kolejnych Zimowych Igrzysk Olimpijskich - może jeszcze nie w Pekinie - wyniku na miarę oczekiwań nie tylko naszego środowiska sportowego, ale setek tysięcy Polaków, którym bliskie są sporty zimowe.

Natomiast Zbigniew Kumidor  wziął udział w dyskusji z włoskim prelegentem Spartaco Griego mającym duże doświadczenie w realizacji i monitorowaniu projektów z funduszy unijnych w ramach programu ERAZMUS + Sport. Stał na stanowisku, że polska myśl intelektualna w wielu projektach kierowanych do unijnych agencji w Brukseli ma wysoki poziom. Natomiast – o czym mówił Pan Griego -  przyjęte unijne zasady o gradacji wynagrodzenia osobowego  w zależności od tego z jakiego kraju pochodzi projekt, obarczone  są niebezpieczną i znaną już medialnie  zasadą europejskich  „wielu prędkości”. Pytał prelegenta jak często my Polacy mamy udowadniać, że w wielu wypadkach intelektualnie wyprzedzamy naszych kolegów z Niemiec, Francji ..( czy Włoch ) a w projektach unijnych w przyznaniu środków finansowych z tego tytułu  jesteśmy  „drugą prędkością?

Opr. Zbigniew Kumidor
Foto: ze zbioru Akademii Zarządzania Sportem i JT