czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Dewastacja toru bobslejowo-saneczkowo-skeletonowego w Koenigssee (Bawaria)

20 lipca 2021, godz. 13:19  

A A A

Burze w południowych Niemczech spowodowały poważne szkody, także na obiektach sportowych. Ucierpiał jeden z najsłynniejszych torów bobslejowo- saneczkowo-skeletonowych na świecie „LOTTO Bayern Eisarena” w Koenigssee (Bawaria).

W nocy z soboty 17 lipca na niedzielę 18 lipca 2021 r. spadły skalne osuwiska i olbrzymie masy wody. U stóp góry pierwszy na świecie sztuczny tor lodowy sztucznie mrożony na brzegu jeziora Königsee został bardzo mocno zniszczony. Na szczęście rury amoniakalne służące do chłodzenia rynny lodowej nie uległy uszkodzeniu. Czeka go kapitalny remont. Zdaniem kierownictwa Niemieckiej Federacji Bobslejowo-Saneczkowej tor najwcześniej może zostać oddany w ponowne użytkowanie sportowcom najwcześniej w październiku 2022 roku. Tym samym wypada z użycia jeden z najważniejszych, nie tylko w sezonie przedolimpijskim, tor lodowy dla trzech dyscyplin olimpijskich. W sezonie 2021/22 w Konigssee planowano na nim m.in. organizację Pucharów Świata w saneczkarstwie seniorów i juniorów. Tor ten jest także bardzo ważny dla polskiego saneczkarstwa ze względów szkoleniowych. Nie posiadając w kraju toru lodowego sztucznie mrożonego często korzystamy- dzięki życzliwości kierownictwa Niemieckiej Federacji Bobslei i Saneczkarstwa, z którą mamy podpisaną umowę partnerską -  z czterech torów niemieckich dla przeprowadzenia wielu akcji szkoleniowych. Planowaliśmy skorzystanie z nich także przed sezonem przedolimpijskim 2021/22. Niepewna jest jednak także sytuacja techniczna  na torach w Altenbergu i Winterbergu. Czynny jest tor w Oberhof. Ale w aktualnej sytuacji musimy liczyć się z ograniczeniami ich dostępności.

Zdjęcia i opracowanie: FIL, sport.tvp.pl, sport.pl, sport.interia.pl, sportowe fakty.wp.pl, Felix Loch, Marek Skowroński