czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Mistrzostwa Polski na SankoLandii FAKRO w Muszynie Złockie

08 marca 2022, godz. 06:26  

A A A

5 marca 2022 r. rozegrane zostały Mistrzostwa Polski juniorów i juniorów młodszych  w saneczkarstwie na torach naturalnych. Była to jedyna impreza  w tym sezonie, której towarzyszyły bardzo dobre warunki atmosferyczne.

Zawodników i trenerów klubowych saneczkarstwa naturalnego gościł właściciel pięknego saneczkowego obiektu „Sankolandia” Ryszard Florek, który udostępnił obiekt bezpłatnie. Na zboczach Kotylniczego Wierchu są zlokalizowane saneczkowe trasy czerwona ( trudniejsza zwana „Ślizgostradą” - ok. 2 tys. metrów długości i niebieska o łagodniejszym stopniu trudności – ok. 3 tys. metrów. Zawody Mistrzostw Polski rozegrano w bardzo dobrych śniegowo-lodowych warunkach, ale przede wszystkim na znakomicie ukształtowanym terenie, przystosowanym do uprawiania saneczkarstwa rekreacyjno-sportowego. Dotychczas Światowa Federacja Saneczkarska (FIL) międzynarodowe zawody na torach  naturalnych najczęściej organizuje na torach włoskich, austriackich i niemieckich.  Potencjał wybudowanych w naszym kraju torów naturalnych nieopodal Muszyny budzi szacunek i jest impulsem do szerszego działania. Zawodniczki i zawodnicy uczestniczący w mistrzostwach chcieliby powrócić na ten tor w przyszłym roku. Członek Zarządu PZSSan odpowiedzialny za saneczkarstwo naturalne Krzysztof Orszulik oraz kadra trenerska Małgorzata Jędrzejko, Mirosława Ogrodzka, Dariusz Ziarno i wspomagająca Marzena Tyrkiel zauważają, że zawodnikom została stworzona bardzo dobra perspektywa rozgrywania zawodów na krajowym torze śniegowo-lodowym. Zmaganiom przyglądał się Marek Skowroński – główny trener kadry narodowej w saneczkarstwie na torach lodowych. Zbigniew Czoch -Wiceprezes PZSSan i Janusz Tatera – Sekretarz Generalny PZSSan rozmawiali z właścicielem Grupy  FAKRO i SankoLandii Ryszardem Florkiem o dalszej współpracy,  w tym o możliwości urządzenia na terenie FAKRO  profesjonalnego toru lodowego naturalnie mrożonego na którym -po uzyskaniu homologacji Światowej Federacji Saneczkarskiej – można będzie organizować mistrzowskie zawody międzynarodowe, w tym Puchary Świata.

Przed ceremonią wręczenia medali najlepszym polskim saneczkarzom na torach naturalnych Ryszard Florek inspirował wszystkich zawodników  i kibiców do uprawiania saneczkarstwa. Zachęcał do korzystania z nowego programu Fundacji „ Pomyśl o przyszłości” która m.in. zaprasza  uczniów szkół wraz z opiekunami do bezpłatnego udziału w programie „Sankolandii” na torach saneczkowych, zapewniając darmowy transport ze szkół.

 

Medaliści Mistrzostw Polski

 

Juniorzy 

1.Machnik Adrian      KSS Beskidy       

2.Zubrzycki Michał    KSS Beskidy       

3.Kruszeniuk Patryk   KSS Beskidy         

 Juniorki

1.Lipińska Paulina          KSS Beskidy     

2.Sauvageot Oliwia       KSS Beskidy       

3. Kulba Milena             KSS  Beskidy                                

 

Juniorzy młodsi 

1. Omasta Edward                    UKS Smyk         

2. Wożniak Cyprian                   UKS Orkan Marcinkowice 

3. Tomaszewski Dominik          UKS Smyk     

 

Juniorki młodsze

1.Sbandi  Eliza                   KSS Beskidy         

2.Dudek Emilia                  UKS Orkan Marcinkowice   

3. Dawidowska Oliwia       KSS Beskidy     

 

Dwójki Junior

1. Machnik Adrian - Suława Anna              KSS Beskidy   

2. Lipińska Paulina - Tkaczyk Aleksandra  KSS Beskidy 

3. Zubrzycki Michał - Kruszeniuk Patryk     KSS Beskidy