czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Na lodzie i w śniegu zakończyły się ostatnie zawody Pucharu Świata FIL 2020-21 w St. Moritz

07 lutego 2021, godz. 18:52  

A A A

W pięknej, prawdziwie  zimowej scenerii, przy gęsto padającym śniegu, na jedynym na świecie, autoryzowanym przez FIL  do rywalizacji międzynarodowej torze lodowym naturalnie mrożonym w St. Moritz-Celerina (Szwajcaria) rozegrano ostanie w sezonie 2020/21 zawody o Puchar Świata w saneczkarstwie.

Warto przypomnieć, że tor, głównie bobslejowo-skeletonowy, wybudowano w 1904 roku z inicjatywy Anglików. Corocznie jest tworzony od nowa. Specyfiką jego jest m.in. technologia budowania toru i mrożenia, a zwłaszcza utrzymywana w „sekrecie” stosowana od lat proporcja śniegu i wody. Ciekawostką toru jest także fakt, że start jest ulokowany w St. Moritz, a meta w sąsiedniej miejscowości Celerina. Do dnia dzisiejszego tor cieszy się wielka popularnością także wśród turystów, którzy po wykupieniu biletów w wysokości 230-250 franków szwajcarskich  mogą zjechać z zawodowym pilotem tzw. taxi-bobem.  

Tor w St. Moritz, przy obfitych opadach śniegu, wyglądał rewelacyjnie. Przypominał scenerię zawodów na torze lodowym naturalnie mrożonym na Górze Parkowej w Krynicy-Zdrój w latach jego świetności. Padający śnieg z pewnością miał wpływ na nierówną rywalizację, ale odczuwalnie zniwelował różnice technologiczne w zastosowanych płozach, które na torach lodowych sztucznie mrożonych w dużej części przykrywanych, robią dużą różnicę. Śniegową aurę wykorzystała m.in. Klaudia Domaradzka uzyskując znakomite czternaste miejsce. Po pierwszym ślizgu zajmowała  nawet jedenastą lokatę. Tuż przed Klaudią zaledwie o jedno miejsce wyżej została sklasyfikowana liderka i ostateczna zwyciężczyni Pucharu Świata – Niemka Natalie Geisenberger. Z Polką przegrały utytułowane Rosjanki Demczenko i Katnikowa oraz  Amerykanka  Britcher i Austriaczka Madeleine Egle. Mateusz Sochowicz  został sklasyfikowany po dwóch ślizgach na bardzo dobrym osiemnastym miejscu. Szesnasta lokata podczas MŚ nie była przypadkiem, tym bardziej że w Szwajcarii w  pierwszym ślizgu był czternasty i  wyróżnił się najlepszym czasem na jednym z odcinków mierzenia czasu - 138,35 km na godzinę. Zwycięzcy  Nico Gleischerowi z Austrii zmierzono ten odcinek w czasie 138,19 km na godzinę. Progres wyników zazwyczaj wyzwala tak potrzebną w sporcie pewność startową.  Dwójka Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski  zajęła siedemnaste miejsce, po błędzie w pierwszym ślizgu. Do tego momentu ślizg w ich wykonaniu wyglądał obiecująco. Drugi zaczęli szybko – na siódmym a potem na dziewiątym miejscu. Nie utrzymali jednak takiego tempa przejazdu przez cały ślizg.  Niestety obfite opady śniegu uniemożliwiły rozegranie w ostatnim dniu zawodów zawsze bardzo atrakcyjną rywalizację sztafet.

Był to dziwny sezon startowy ze względu na panującą pandemię koronawirusa COVID-19. Nie wszyscy zawodnicy, którzy przebywali na obowiązkowych kwarantannach, mogli uczestniczyć w pełnym cyklu rywalizacji. Dotknęło to także naszych reprezentantów, którzy nie mogli wystartowali w pierwszych zawodach w Innsbrucku-Igls, a Klaudia Domaradzka także w Altenbergu. W końcowej klasyfikacji dziewięciu zawodów Pucharu Świata dwójka Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski zajęła  trzynaste miejsce.. Mateusz Sochowicz został sklasyfikowany na dziewiętnastym miejscu. Wszedł do najlepszej dwudziestki zawodników PŚ. Klaudia Domaracka zajęła 28 lokatę. Matematyka punktów FIL  pokazuje, że gdyby nie absencja w PŚ w Innsbrucku i Altenbergu z powodu odbywania kwarantanny  Klaudia mogłaby  się znaleźć na 23 – 21 miejscu. Polska drużyna zajęła siódme miejsce. Sztafeta Ukrainy miała więcej punktów, ale o jeden start więcej. Z Ukrainą trzeba wygrywać.  Z kolei  będzie bardzo trudno rywalizować w Pekinie z drużyną USA, która  mijający sezon potraktowała  z absencjami. Czy polska drużyna  powtórzy siódmą  lokatę  z zakończonej w tym sezonie rywalizacji  także podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie?  A może wzniesie się wyżej? Ileż już razy wielcy zawodnicy saneczkarstwa nie trafiali w tablicę zmian...

Wyniki PUCHARU  ŚWIATA ,   St. Moritz Celerina    6,7 lutego 2021

jedynki  kobiet

https://www.fil-luge.org/cdn/uploads/wc-women-st-moritz-celerina-result-2nd-run.pdf

jedynki mężczyzn

https://www.fil-luge.org/cdn/uploads/wc-men-st-moritz-celerina-result-2nd-run.pdf

dwójki

https://www.fil-luge.org/cdn/uploads/wc-men-st-moritz-celerina-result-2nd-run.pdf

PUCHAR  NARODÓW   St. Moritz Celerina    5 lutego 2021

jedynki kobiet 

https://www.fil-luge.org/cdn/uploads/nationscup-women-st-moritz-celerina-result.pdf

jedynki mężczyzn

https://www.fil-luge.org/cdn/uploads/nationscup-men-st-moritz-celerina-result.pdf

dwójki 

https://www.fil-luge.org/cdn/uploads/nationscup-doubles-st-moritz-celerina-result.pdf

 

KLASYFIKACJA   KOŃCOWA  PUCHARU ŚWIATA  PO 9 ZAWODACH 

jedynki kobiet

https://www.fil-luge.org/cdn/uploads/wc-women-st-moritz-celerina-cup-standing.pdf

jedynki mężczyzn

https://www.fil-luge.org/cdn/uploads/wc-men-st-moritz-celerina-cup-standing.pdf

dwójki

https://www.fil-luge.org/cdn/uploads/wc-doubles-st-moritz-celerina-cup-standing.pdf

drużyna

https://www.fil-luge.org/cdn/uploads/team-relay-wc-sigulda-cup-standing.pdf