czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Oficjalne maskotki Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie

13 stycznia 2020, godz. 13:02  

A A A

W Pekinie ujawniono oficjalne maskotki najbliższych zimowych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich. W Pekinie przywitają nas panda wielka Bing Dwen Dwen i chiński lampion Shuey Rhon Rhon.

Bing Dwen Dwen jest maskotką igrzysk olimpijskich. Jest to panda wielka, najpopularniejsze chińskie zwierzę. Uznana za narodowy skarb Chin. Panda jest kochana przez ludzi z całego świata, zwłaszcza ludzi młodych. Nie jest to jednak zwyczajna panda, a taka obdarzona niezwykłymi, kosmicznymi mocami. Te specjalne zdolności sprawiły, że kochające śnieg i lód zwierzę stało się mistrzem wszelkich zimowych dyscyplin. Imię Bing Dwen Dwen oznacza mniej więcej tyle co "kochające lód, zdrowe i urocze dziecko". Maskotce mróz nie straszny – nosi bowiem na sobie kombinezon z lodu, który symbolizuje siłę sportowców. Na lewej łapce ma natomiast czerwone serce, symbolizujące chińską gościnność. Bing Dwen Dwen symbolizuje również postęp technologiczny. Jego kombinezon przypomina ubiór astronautów. Różnokolorowe okręgi wokół jego twarzy symbolizują tor łyżwiarski i pętle otaczające arenę, w której panczeniści powalczą o medale. Ich nieregularny, dynamiczny kształt, ma symbolizować erę szybkiej komunikacji za pomocą sieci 5G.

Ujawniona dzisiaj maskotka Paraolimpiady nazywa się Shuey Rhon Rhon. Symbolizuje dziecko latarniowe, gotowe na przyjęcie przyjaciół z całego świata. Nazwa oznacza ciepło, przyjaźń, odwagę i wytrwałość. Ma symbolizować nadzieję na poprawę sytuacji niepełnosprawnych w społeczeństwie. Tradycja chińskich lampionów sięga tysiąc lat i jest związana z obchodami Chińskiego Nowego Roku, które przypadają w lutym – w terminie Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Na prezentacji pojawili się m.in. wicepremier Chin Han Zheng i szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach. To będzie znakomity ambasador zimowych igrzysk w Pekinie. Skupia w sobie charakterystyczne elementy Chin i chińskiego narodu - skomentował Bach.

Komitet Organizacyjny Zimowych Igrzysk Pekin 2022 otrzymał 5800 projektów nadesłanych z 35 krajów.