czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Dwójka W. Chmielewski / J. Kowalewski na podium Pucharu Narodów w Innsbrucku- Igls

25 stycznia 2021, godz. 07:10

A A A

Stabilne ślizgi reprezentantów Polski obserwowaliśmy podczas  Pucharu Świata na austriackim torze lodowym sztucznie mrożonym w Innsbrucku-Igls, na tydzień przez najważniejszym w obecnym sezonie startem w Mistrzostwa Świata w Konigssee (Niemcy).

Dwójka Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski stanęli w Innsbrucku na podium w zawodach Pucharu Narodów. Zajęli cenne trzecie miejsce. W zawodach Pucharu Świata zajęli 15 lokatę, przy czym uzyskiwali obiecujące  czasy w obu ślizgach podczas startu i w górnym odcinku toru. Potencjalni, bezpośredni rywale polskiej  drużyny  podczas MŚ  Kanadyjczycy  Walker, Smith wygrali z Polakami tylko o 73 tysięczne sekundy. Słowacy  Vavercak, Zmij    przegrali  znacznie, bo o 390 tysięcznych sekundy  a  zawodnicy z Ukrainy  Stakhiv, Lysetskyi  aż o  814 tysięcznych sekundy. Fatalnie zjechali Amerykanie tracąc  w sumie ponad … 4 sekundy. A to oni stanęli na podium na drugim miejscu w Pucharze Narodów. W sprintach nasza dwójka zajęła 14 lokatę. I tu trzeba zauważyć, że  Kanadyjczycy byli gorsi od Polaków aż o 856 setnych sekundy. Mateusz Sochowicz zajął w konkurencji jedynek 22 miejsce. Stracił do Amerykanina  Gustafsona  666 tysięcznych sekundy , do Ukraińca Mandziy  585 setnych sekundy oraz do Słowaka Ninisa 276 sekundy. Nie było w finałowej  rywalizacji żadnego zawodnika z Kanady. Watts zajął odległe 32 miejsce w Pucharze Narodów. Jak zaprezentują się za tydzień w sztafecie zazwyczaj silni – i nasi bezpośredni rywale - Kanadyjczycy, pozostaje zagadką. Klaudia Domaradzka zajęła w zawodach finałowych 27 miejsce. Straciła dużo do znakomitej Amerykanki Britcher ( 3 miejsce w Innsbrucku ) , bo aż  sekundę i 21 setnych. Do Kanadyjki Maxwell 351 tysięcznych. Wygrała z Ukrainką Tunytską o 61 tysięcznych sekundy  oraz w Pucharze Narodów o 177 tysięcznych ze Słowaczką   Simonakową, która nie zdołała zakwalifikować się do zawodów finałowych. Analizując przed MŚ uzyskane czasy porównawcze Polaków i ich bezpośrednich rywali, nie należy zapominać o notującej progres sztafecie Rumunii i o ambitnie walczącej Korei. K. Domaradzka jeśli pojedzie bardziej rozluźniona, z niżej położoną głową to ma szanse uzyskać większe prędkości na torze, co powinno się przełożyć na wyższe miejsce w klasyfikacji PŚ i MŚ w Koenigssee. Dobry występ zanotował Kacper Tarnawski. Zajął w zawodach finałowych 26 miejsce. W Pucharze Narodów zajął 14 miejsce, co dało mu kwalifikację do zawodów finałowych PŚ. Bliźniacy Mateusz i Jakub Karaś walczą ambitnie.  Jedynie 108 tysięcznych sekundy  zabrakło im, by zakwalifikować się do zawodów finałowych Pucharu Świata. W Pucharze Narodów zajęli 13  miejsce. Natalia Jamróz  zajęła w zawodach Pucharu Narodów  27   miejsce, a Anna Bryk była  29.  Natalia była lepsza od Anny o 227 tysięcznych sekundy, niemniej jednak  rywalizacja obu zawodniczek, by być drugą zawodniczką naszej reprezentacji  nabiera dynamiki.

Mistrzostwa Świata w Konigssee będą transmitowane na antenie Eurosport. Zachęcamy też  do oglądania bezpośrednich transmisji z zawodów  na stronie www. fil-luge.org