czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Z przedszkola na Zimowe Igrzyska Olimpijskie

22 lipca 2019, godz. 08:39  

A A A

Z okazji obchodów jubileuszu 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego sekretarz generalny Polskiego Związku Sportów Saneczkowych Janusz Tatera w ramach edukacji olimpijskiej i letnich warsztatów o sporcie  spotkał się z dziećmi w przedszkolu „ Magic Fish” w Warszawie.

Celem tego „pełnego niespodzianek” spotkania było zachęcenie dzieci do aktywności ruchowej i uprawiania sportu od najmłodszych lat i zapoznanie z elementami symboli i ceremoniału olimpijskiego. Dzieci były bardzo zainteresowane zajęciami i aktywne, żywo reagujące na możliwość „dotknięcia” pamiątek olimpijskich, zwłaszcza maskotek. Wszystkie potwierdziły pierwszym sportem zimowym, a właściwie czynną rekreacją, była jazda na  sankach, a następnie łyżwach.

Inspiracją inicjatorów tych warsztatów były m.in. doświadczenia amerykańskie, gdzie postanowiono rozpowszechnić w społeczeństwie zainteresowanie piłką nożną przed Mistrzostwami Świata w 1994 roku, właśnie od przedszkoli. Inicjatorzy tego przedsięwzięcia zakładali, że kolejne pokolenia, wspierane przez rodziny, będą systematycznie rozwijać swoje umiejętności w kolejnych szczeblach edukacji w szkole podstawowej, średniej i na wyższej uczelni . W rezultacie konsekwentnego postępowania granie w piłkę nożną w Stanach Zjednoczonych Ameryki stało się modą. W efekcie dzisiaj zarejestrowanych jest w amerykańskiej Federacji Piłkarskiej ponad 280 tysięcy członków, z przewagą dziewcząt i kobiet uprawiających tę dyscyplinę sportu a żeńska reprezentacja w roku bieżącym ponownie wywalczyła mistrzostwo świata. Rośnie w siłę także liga zawodowa mężczyzn. Co nie udało się przez stworzenie drużyny światowych gwiazd piłkarskich w nowojorskim SC „Cosmos” udało się poprzez edukację piłkarską rozpoczętą w przedszkolach. 

To cenne doświadczenie w swojej działalności wykorzystuje także Polski Związek Sportów Saneczkowych. Formalnie program promocyjno-edukacyjny został wprowadzony  m.in. do Strategii rozwoju sportów saneczkowych do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, w 2022 roku. Cykl takich spotkań prowadzimy i będziemy je zwiększać  na różnych szczeblach, szczególnie w rejonach gdzie saneczkarstwo było i jest popularne, poczynając od Karpacza poprzez Jelenią Górę, Szklarską Porębę, Bielsko Białą , Nowiny Wielkie, Nowy Sącz do Krynicy Zdrój, a także w północno-wschodnich rejonach Polski, na Garbatych Mazurach w woj. Warmińsko-Mazurskim i Podlaskim. Postaramy się pozytywnie reagować na otrzymywane zaproszenia i inspirować w nowych środowiskach. 

W ramach akcji promocji saneczkarstwa  oraz olimpijczyków w szkołach np. z inicjatywy trenera Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu Przemyslawa Pochłóda przy czynnym udziale wielokrotnego reprezentanta Polski, uczestnika Zimowych Igrzysk Olimpijskich w saneczkarstwie na torach lodowych Macieja Kurowskiego zorganizowano spotkanie promocyjne z młodzieżą  szkoły podstawowej w Sosnówce. Jest to szkoła sportowa z tradycjami różnych dyscyplin  sportu. Spotkanie z młodzieżą było bardzo udane. Prezentowano sprzęt saneczkowy, a Maciej Kurowski opowiedział o swoich startach w trzech igrzyskach olimpijskich. Młodzieży bardzo chętnie próbowała swoich sił na sankach, uznając spotkanie za bardzo ciekawe i inspirujące. Mamy nadzieję, że kilku z nich podejmie naukę w SMS w Karpaczu i na poważnie zajmie się treningiem saneczkarskim, tym bardziej, że jest wielce prawdopodobne, że w Karpaczu powstanie pierwszy w Polsce tor saneczkowy z tworzywa sztucznego.

Pani Monika Pawlak-Warzybok i MKS Karkonosze „Sporty Zimowe” organizują od trzech lat letni Memoriał im. „Mariusza Warzyboka” na sankorolkach w Transgranicznym Centrum Turystyki Aktywnej w Jeleniej Górze-Sobieszowie. Jest to rosnąca z roku na rok w ilości zawodników skuteczna forma promocji saneczkarstwa. W 2017 wystąpiło roku w niej ponad 120 zawodników. Byli też olimpijczycy z PyeongChang Natalia Wojtuściszyn i Mateusz Sochowicz. Do pokonania był 300 metrowy tor. Zawodnicy startowali ze specjalnej  platformy. Zawody miały charakter pełnej rywalizacji sportowej. Młodsi zawodnicy mieli też możliwość poznania zarówno naszych olimpijczyków jak i rówieśników z klubów MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra, Śnieżka Karpacz, UKS Nowiny Wielkie, UKS Tajfun Nowy Sącz, AZS AWF Katowice, KS Dunajec Nowy Sącz, United Karpacz luge team, Radioklub Beskidzki SP KAT oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 15 z Jeleniej Góry – Sobieszowa. Nagrodami były piękne puchary, dyplomy oraz upominki. Świetna promocja olimpijskiej dyscypliny sportu.