czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

Starosta Nowosądecki zapowiada wybudowanie toru kompozytowego przy ZS w Marcinkowicach

17 grudnia 2023, godz. 13:17  

A A A

Starosta Nowosądecki Marek Kwiatkowski w wywiadzie radiowym potwierdził informację o budowie toru kompozytowego (tzw. plastikowego) przy Zespole Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach k/ Nowego Sącza.

Środki finansowe zostały pozyskane Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. To bezzwrotne dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez województwa, gminy, powiaty, miasta lub ich związki. Wśród pozytywnie zaopiniowanych projektów znalazł się m.in. saneczkarski tor kompozytowy w Marcinkowicach. Na budowę toru zostało przekazanych 6 milionów złotych. Podczas wywiadu radiowego starosta nowosądecki ogłosił, że chciałby aby inwestycja ta została oddana do użytku w 2025 roku. „…Prace związane z rozpisaniem przetargu rozpoczniemy najszybciej jak tylko będzie to możliwe. Ten tor będzie dopełnieniem całego kompleksu Powiatowego Centrum Sportu. Jest hala sportowa, strzelnica, boiska to uprawiania lekkoatletyki, internat. Teraz zwieńczeniem tej inwestycji będzie pierwszy w Małopolsce, a być może pierwszy lub drugi w Polsce kompozytowy tor saneczkarski”. W przyszłości Zespół Szkół w Marcinkowicach może otworzyć Szkołę Mistrzostwa Sportowego ze specjalizacją m.in. w saneczkarstwie. Na tym torze można będzie organizować wiele zawodów, w tym także międzynarodowych. Zmieniający się klimat sprzyjać będzie popularyzacji uprawiania saneczkarstwa z letnimi nakładkami na płozy (tzw. sankorolki), które znakomicie wykorzystywane są w okresie wiosenno-jesiennym.

POSŁUCHAJ WYWIADU

Powiatowe Centrum Sportu w Marcinkowicach

Został wybudowany dzięki staraniom władz powiatowych, które pozyskały znaczną część środków na ten cel z funduszy zewnętrznych. Kompleks składa się z nowoczesnej hali sportowej ze strzelnicą oraz z części lekkoatletycznej na zewnątrz. W hali można uprawiać różne dyscypliny sportowe, takie jak piłka nożna, koszykówka, siatkówka, tenis stołowy, badminton czy squash. Na zewnątrz znajduje się basen pływacki z podgrzewaną wodą, boiska wielofunkcyjne, bieżnia, skocznie do skoku w dal i wzwyż, stanowiska do rzutu dyskiem, młotem i pchnięcia kulą, boisko do siatkówki plażowej i siłownia plenerowa. W planach jest również budowa toru saneczkowego przy pobliskiej szkole Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski podkreśla, że to inwestycja bardzo potrzebna i opłacalna dla rozwoju powiatu.

Tor kompozytowy w Marcinkowicach

dyscyplina: sanki

mrożenie: nie

długość: 500 m

status dokumentacji: koncepcja w opracowaniu

przetarg na projekt: luty/marzec 2024

czas opracowania dokumentacji 6-9 miesięcy

rozpoczęcie budowy: 4 kwartał 2024 r

zakończenie budowy: 2025 r.

Fot. Maria Olszowska/Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu