czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

VIII Memoriał im. Mariusza Warzyboka w Jeleniej Górze - Sobieszowie

18 września 2023, godz. 15:52  

A A A

VIII  Memoriał im. Mariusza Warzyboka w saneczkarstwie rozegrany 15 i 16 września na terenie Transgranicznego Centrum Turystyki Aktywnej w Jeleniej Górze - Sobieszowie   zgromadził ponad stu trzydziestu zawodników.

Zawody rekreacyjno-sportowe  rozegrane zostały na sankorolkach w pięknej słonecznej pogodzie. Memoriał poświęcony pamięci zmarłego w 2011 roku saneczkarza KS Śnieżka Karpacz od ośmiu lat przyciągają do Jeleniej Góry- Sobieszowa  wiele zawodniczek, zawodników, trenerów i sympatyków saneczkarstwa. Na starcie tegorocznej edycji stanęli saneczkarze i saneczkarki  m.in. z Jeleniej Góry, Karpacza, Krynicy-Zdrój, Nowego Sącza, Nowin Wielkich, Bielska Białej.

W zawodach memoriałowych wzięło udział dużo dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, ale  również zawodnicy  kadry narodowej juniorów młodszych szkoleni przez trenerów Przemysława Pochłoda i Tomasza Koćmierowskiego i z kadry narodowej juniorów  pod opieką trenera Dariusza Ziarno. W Memoriale wystartowali też zawodnicy specjalizujący się w saneczkarstwie na torach naturalnych. W Jeleniej Górze były  trenerki kadry narodowej  Małgorzata Jędrzejko i Mirosława Ogrodzka.

Impreza miała na celu popularyzację dyscypliny. Memoriał zorganizowały kluby UKS „15” Jelenia Góra i MKS Karkonosze – Sporty Zimowe Jelenia Góra. Bardzo znaczące wsparcie finansowe zostało udzielone   z Ministerstwa Sportu i Turystki w ramach programu „Sport Wszystkich Dzieci” –„Z podwórka na Zimowe Igrzyska Olimpijskie”  ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej”. Polski Związek Sportów Saneczkowych koordynuje ten program. Wsparcia finansowego dla przedsięwzięć organizacyjnych udzielił też Urząd Miasta Jelenia Góra. Honorowego Patronatu udzielił Prezydent Miasta Jeleniej Góry Jerzy Łużniak.

Zarówno dzieci i młodzież jak i kadra szkoleniowa czekają na wybudowanie nowoczesnego kompozytowego toru saneczkowego, który pozwoliłby  na udoskonalenie procesu szkolenia a także na organizację zawodów saneczkowych i zjazdy rekreacyjne dla wszystkich chętnych.

Zmagania zawodników obserwowali m.in. prezes klubu MKS Karkonosze Sporty Zimowe Jelenia Góra  Zbigniew Stępień,  Andrzej Stępień – sekretarz generalny Polskiego Związku Bobslei i Skeletonu.

Dla najlepszych zawodników zostały przygotowane medale,  puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe. Uczestnicy memoriału otrzymali pamiątkowe medale i statuetki  upamiętniające Mariusza Warzyboka. Sędzią głównym zawodów była Monika Pawlak-Warzybok. Sędziami  startu byli Jacek Zagozda i Daniel Domowicz. Sędzią mety był Henryk Pochłód. W zawodach ze startu niskiego : Marta Pochłód i Sylwester Poniatowski.

Monika Pawlak – Warzybok, główna organizatorka zawodów:  „…już po raz ósmy czcimy  pamięć Mariusza Warzyboka. W obecnej edycji wzięło udział bardzo dużo zawodników. Cieszy to, że impreza się rozwija. W zawodach liczyły się tylko umiejętności, bo każdy dysponował tym samym sprzętem.”  Monika Pawlak-Warzybok z bardzo dużym zaangażowaniem i umiejętnościami organizuje  ten memoriał. Stworzyła przez osiem lat  zespół oddanych osób tej sprawie. Uzyskała przychylność samorządu miasta. Cieszy ją to, że co roku tak dużo uczestników bierze udział w memoriale.  W obecnej edycji w  zawodach memoriałowych wzięli udział zawodnicy kadry narodowej seniorów. Klaudia Domaradzka jak i Wojtek Chmielewski wygrali kategorię seniorek i seniorów. Piękny gest został zrobiony przez Mateusza Sochowicza. Dla zwycięzców poszczególnych kategorii przeznaczył nagrody -  przedmioty, pamiątki i swój sprzęt olimpijski, jaki  przywiózł z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Każdy ze zwycięzców losował nagrodę. Dzieci po losowaniu były zachwycone z otrzymania pięknych pamiątek. A Klaudia Domaradzka wylosowała… plastron Mateusza z pekińskich igrzysk

IX  edycja memoriału zaplanowana jest na 20-21września 2024 roku. Zachęcamy do wpisania  sobie do kalendarza tej daty i do zarezerwowania czasu. Każdego roku warto wybrać się do Jeleniej Góry-Sobieszowa na tę niezwykle cenną imprezę, na której  ambitnie walczą  wszyscy uczestnicy a uśmiech na starcie i na mecie jest widoczny niezależnie od wyniku.

POBIERZ WYNIKI