czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

W dniach 17-18 czerwca 2023 r. w Bukareszcie obradował doroczny Kongres FIL

19 czerwca 2023, godz. 17:15  

A A A

Uczestniczyły w nim 33 krajowe federacje z 52 członków FIL oraz przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego Zimowych Igrzysk Olimpijskich Milano-Cortina w 2026 r., Komitetu Organizacyjnego Zimowych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w koreańskim PyeongChang, Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Świata seniorów w 2024 r. w Altenbergu, przedstawiciele miast kandydujących do organizacji Mistrzostw Świata seniorów w 2026 r. z Innsbrucka i Lake Placid, przedstawiciele firmy spedycyjnej na ZIO Schanker. Polski Związek Sportów Saneczkowych reprezentował sekretarz generalny Janusz Tatera.

W trakcie  obrad Kongresu wysłuchano sprawozdań prezydenta FIL, wiceprezydenta ds. finansowych, sekretarza generalnego, przewodniczącego komisji kontroli, przewodniczących komisji problemowych i grup roboczych. W programie uwzględniono prezentacje organizatorów Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży 2024 w PyeongChang (Korea) i Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2026 w Mediolanie-Cortinie (ITA), a także przyznanie miejsc mistrzostw FIL do 2027 roku. Przeprowadzono bardzo ważne wybory na stanowisko wiceprezesa ds. finansów. Dotychczasowy wiceprezydent wybrany na Kongresie rok temu Philipp Trattner, szef sekcji ds. sportu w Ministerstwie Sztuki, Kultury, Służby Publicznej i Sportu w Austrii, zrezygnował ze stanowiska ze względu na nowe zobowiązania zawodowe. Dużo uwagi poświęcono działaniom promocyjnym FIL, w tym transmisjom zawodów mistrzowskich i Pucharów Świata na kanale You Tube. Uczestnicy Kongresu zatwierdzili propozycję przyjęcia do FIL Nigeryjskiej Federacji Saneczkowej. 

W związku z toczącą się agresywną wojną Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie przy 22 głosach za, jednym głosie przeciw i pięciu wstrzymujących się, na podstawie paragrafu 4.5.8 Statutu FIL, delegaci potwierdzili decyzję Zarządu FIL o zawieszeniu do odwołania wszystkich zawodników, trenerów,  instruktorów i innych działaczy Rosyjskiej Federacji Saneczkarskiej w zawodach organizowanych przez FIL. Kongres 21 głosami delegatów przyznał organizację Mistrzostw Świata seniorów na torach lodowych sztucznie mrożonych w 2027 roku już po raz ósmy władzom austriackiego miasta Innsbruck, na torze lodowym sztucznie mrożonym w Innsbruck-Igls. Kontrkandydat amerykańskie Lake Placid otrzymało 12 głosów. Mistrzostwa Świata Juniorów w 2025 roku odbędą się w szwajcarskim   Sankt Moritz, a w 2027 roku w niemieckim Winterberg.

Delegaci Kongresu wobec rezygnacji ze względów zawodowych dotychczasowego wiceprezesa ds. finansowych Philippa Trattnera na następcę w czwartej turze  wybrała 17 głosami Geoffa Balme z Nowej Zelandii. Kontrkandydat Austriak Gerhard Habtmann otrzymał 15 głosów. Jeden głos był nieważny.
Galeria