czas na polskie SANECZKARSTWO
budzik pzssan

XXVIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży - Dolny Śląsk 2022

21 lutego 2022, godz. 07:09  

A A A

Na Dolnym Śląsku trwa XXVIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych. Organizatorami Olimpiady są: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Dolny Śląsk - Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląska Federacja Sportu.

W ubiegłym tygodniu w Szklarskiej Porębie odbyła się uroczysta inauguracja. W znaczący sposób podczas tego wydarzenia wyróżnione zostało saneczkarstwo. Znicz olimpijski zapalał  Karol Warzybok  a  przysięgę olimpijską odczytała zawodniczka również z MKS Karkonosze Sporty Zimowe - Jelenia Góra Patrycja  Karaś. Uczą się oni  w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu. Podczas inauguracji byli obecni saneczkarze- olimpijczycy, którzy zakończyli zmagania sportowe w Pekinie: Mateusz Sochowicz, Wojciech Chmielewski i Klaudia Domaradzka. Wystąpili w strojach olimpijskich będąc dla młodych sportowców z 14 województw  wzorcami do spełnienia  marzeń o występie podczas Zimowych igrzysk Olimpijskich. W uroczystości otwarcia oraz podczas eliminacji i  zawodów saneczkowych wzięli udział członkowie Zarządu PZSSan Wiceprezes Zbigniew Czoch, skarbnik Zofia Pocztarek, Henryk Pochłód i  Krzysztof Orszulik. Obecny był także Sekretarz Generalny PZSSan Janusz Tatera. W uroczystości otwarcia uczestniczyła również Dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Szkół – Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu Bogusława Kozłowska. Niesprzyjająca aura uniemożliwiła rozegranie zawodów na torze lodowym naturalnie mrożonym w Karpaczu. Zawody musiały być przeniesione do hali lodowej w Łagowie, gdzie wszyscy zawodnicy  rywalizowali  na tafli lodowej z pomiarem czasu startu. Ten element ma bardzo ważne znaczenie na torze sztucznie mrożonym podczas zawodów pełnowymiarowych. W klasyfikacji klubowej zwyciężyły kluby w kolejności : MKS Karkonosze Sporty Zimowe – Jelenia Góra, UKS Nowiny Wielkie, UKS Tajfun- Nowy Sącz. W klasyfikacji województw zwycięska kolejność to : dolnośląskie, lubuskie, małopolskie. Szczegółowe wyniki prezentujemy poniżej. Sędzią głównym był Tomasz Koćmierowski a delegatem zawodów Zofia Pocztarek.  Koordynacją zajmował się Przemysław Pochłód i Henryk Pochłód. Biurem zawodów kierowała Monika Pawlak - Warzybok.

Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży organizowana jest od 1995 roku jako krajowe zawody sportowe w których udział biorą dzieci i młodzież. Województwo Dolnośląskie w 27-letniej historii tej imprezy w 2022 roku zimową olimpiadę organizuje już po raz szósty. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych gości w 7 ośrodkach na Dolnym Śląsku i 4 poza regionem. Młodych sportowców podejmują: Szklarska Poręba, Karpacz/Łagów, Świdnica, Wałbrzych, Duszniki Zdrój, Stronie Śląskie i Jelenia Góra a także Tomaszów Mazowiecki,  Zakopane, Tychy i Bytom.

Zdjęcia:  PZSSan, Daniel Koszela, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

WYNIKI

Punktacja klubowa i wojewódzka

Junior młodszy

Junior

Juniorka młodsza

Juniorka

Dwójki Junior Młodszy

Dwójki Junior

Drużyny Junior Młodszy

Drużyny Junior